מה נשתנה הלילה?

"מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות" אנחנו שואלים בליל הסדר של חג הפסח. ההגדה מציינת את הלילה הזה שכולו מצה, הלילה הזה כולו מרור, הלילה הזה שתי פעמים. בלילה הזה כולנו מסובין. אז מה נשתנה בליל הסדר?

בכל שנה אנחנו קוראים בהגדה את אותם תכנים, בשינויים קלים. נעה (37) מאוד רוצה לעשות שינוי בחייה, להיפרד מבעלה. כל שבוע היא מבטיחה לעצמה שהשינוי יקרה החל מהשבוע הבא, אך אינה מקיימת. כתוצאה מכך היא מאוכזבת, מתוסכלת, מרגישה חלשה. בעבר האשימה את משפחתה בכך שאינה מתגרשת, ועכשיו החלה להאשים את עצמה בכך שהיא לא מסוגלת לעשות צעד, לקום וללכת.

נעה השתתפה בסדנת מוטיבציה וחזרה עם ידע וכוונות לבצע את השינוי ואף הצליחה לעמוד מול בעלה ולאמר לו "אני רוצה להתגרש". ובעלה לא ממש התרגש, גם בעבר היא ניסתה ובסוף לא ביצעה. לאורך המפגש הראשון עמה היא בוכה על כך שכבר קיבלה החלטה אחרי שנים רבות של התלבטות אך עדיין מתקשה לבצע.

רובנו עסוקים שנים רבות בעשיית שינויים. השאלה הראשונה שנעה צריכה לשאול את עצמה הינה: מה נשתנה? מה נשתנה בך שהיום הגעת מיוזמתך לטיפול? הרי גם בעבר ניסית להתגרש ולא הצלחת. לדברי נעה בעבר הילדים היו צעירים והיא פחדה לגדל אותם לבדה. היא המשיכה בנישואיה מתוך המחשבה שיהיה שיפור והשנים חלפו, אך מערכת היחסים נשארה כשהייתה.

"כולנו חכמים, כולנו נבונים, כולנו יודעים את התורה" כתוב בהגדה. השאלה הנוספת שנעה מתבקשת להתייחס אליה היא: "מה את לא יודעת שאת לא יודעת". בשנות נישואיה התייחסה נועה לדבר שהיא מכירה, במיוחד לחלקים שהיא לא אוהבת בנישואיה, ולחלקים שהיא אינה מכירה וניסתה ללמוד (ולכן הלכה לסדנאות לשיפור זוגיות). היום היא מתבקשת להתמקד במה שאינה יודעת: מה ישתנה בה אם תתגרש. גילוי אפשרויות חדשות פירושו פתיחות אמיתית מצדה לשינוי מבלי להתעלם מפחדים וחששות הקימים בדרך.

"וירעו אותנו המצרים ויענונו, וייתנו עלינו עבודה קשה", שינוי כרוך בעבודה קשה ולכן נעה נשאלת מה היא מוכנה לעשות למען השינוי והאם היא מודעת לתוצאות השינוי עקב הגירושין. למשל, היא תתגורר לבדה ותצטרך לדאוג לעצמה. עבודה קשה אינה מרכיב יחיד בהצלחתו של השינוי. בצד העשייה וקבלת החלטות על תיזמון גירושין ואופן הגירושין עליה להתמודד עם הסביבה: החשש שלא תמצא בן זוג לכן "אולי כדאי לי להישאר נשואה", והקושי להתחיל מחדש מערכת יחסים זוגית.

במהלך הטיפול אנחנו נחשפים לרגשות שתופסים חלק עיקרי בתהליך שינוי, לתפיסות שלנו את עצמנו ואת הסביבה ואנחנו לומדים להתמודד עם החרדה שעולה לעיתים קרובות.

אלברט אינשטיין אמר כי "רק מי שלוקח סיכון והולך רחוק, מגלה עד כמה רחוק הוא יכול להגיע".

אל תהססו במקרה הצורך לפנות לטיפול מקצועי.
מאחלת לכולנו חג פסח שמח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151