החישוב הקבלי שמנע מיהודיה להתחתן עם דרוזי

סיפר הרב שלמה בן אליהו, רב מטה אשר, שנתבקש להעביר שיעור בקבלה אך התנגד. עד שהרב מרדכי אליהו הורה
לו להעביר את השיעור / סיפור

סיפר הרב שלמה בן אליהו, רב מטה אשר ואחיינו של הרב זצ”ל: לפני שנים קיבלתי תפקיד של מרצה לקורס ביהדות במכללת הגליל המערבי. אני חשבתי ללמד את הסטודנטים תורה בפשטות, אולי פרשת השבוע, אבל האחראים הודיעו לי ששם הקורס הוא: נגלה ונסתר בחכמת הקבלה.

נבהלתי מאוד, מה לי ולקבלה? שאלתי רבנים שונים, וכולם אמרו לי שלא להסכים לכך. הייתי נבוך מאוד, ניסיתי לבקש שישנו את שם הקורס, אבל הם התעקשו והודיעו לי שאם לא אסכים, הם יפנו למרצה אחר.

פניתי אפוא לדודי הרב מרדכי אליהו זצ”ל, תוך מחשבה שאם רבנים אחרים לא אישרו, הוא בוודאי לא יאשר. אבל הרב הפתיע אותי ואמר: בוודאי שתקבל עליך ללמד את הקורס הזה! אתה יודע כמה חשיבות יש ללמד סטודנטים חילוניים מושגים ביהדות?

ניסיתי להסביר לרב שאני לא מקובל, ואיך אלמד קורס בקבלה? אבל הרב לא התרשם ואמר לי: זו זכות גדולה, אפשר ללמד אותם בן איש חי, אפשר לקרב אותם ליהדות, מדוע אתה מתלבט?

קיבלתי אפוא את ההצעה, התחלתי ללמד את הקורס וההצלחה עלתה על המשוער. לקורס נרשמו עשרות סטודנטים. כששאלתי אותם מה הם מבקשים ללמוד בקורס הזה הם השיבו, להפתעתי: אנחנו מבקשים לשמוע תורה מאדם שהוא רב, שהוא שומר מצוות, ולא להיות ניזונים ממה שהתקשורת מאכילה אותנו.

באחד הימים שאלה אותי אחת הסטודנטיות האם נוכל לשוחח שיחה אישית. כאשר שמעתי מה בפיה, נדהמתי. היא אישה נשואה, העובדת במשרה בכירה מאוד במערכת החינוך, והיא הודיעה לי שברצונה להתגרש מבעלה ולהתחתן עם אדם דרוזי שהיא הכירה.

שאלתי אותה מדוע היא שואלת אותי על כך, הרי אני רב וברור שאגיד לה שאסור. אבל היא השיבה בנחת: אני לא שואלת אותך כאיש דתי, אלא כאדם שמבין בקבלה. רציתי שתברר בשבילי האם מבחינה מיסטית וקבלית אנחנו מתאימים. הרמתי עיניי לשמים ופניתי לרב זצ”ל בתחינה: אנא, תנחה אותי מה להשיב לאותה אישה.

נזכרתי שפעם הרב לימד אותי איך משתמשים בחישוב למצוא אם הזיווגים טובים או לא, והדריך אותי לא להשתמש בו לצורך זוגות יהודים כי ישראל מעל המזל. אבל בשבילם זה נראה לי מתאים.

לקחתי דף ועט, שאלתי אותה מה שמה ושם הוריה, וכן מה שם הדרוזי ושם הוריו, והתחלתי לעשות חישובים. כעבור דקות ארוכות של חישובים, כשהיא עומדת לפניי מתוחה, אמרתי לה: אני רואה שיש ביניכם התאמה גדולה. היא נאנחה אנחת רווחה, אלא שאז המשכתי ואמרתי: הבעיה היא, שאני רואה שמיד אחרי החתונה אחד מכם ייפרד מן העולם, ואינני יודע במי המדובר. לדעתי כדאי שתחשבי על כך פעם נוספת.

האישה יצאה מהפגישה אבלה וחפויית ראש, ואני הבנתי מדוע התגלגלתי למקום הזה של לימוד מיסטיקה וקבלה, כביכול. כעבור כחצי שנה ניגשה אלי אותה אישה, הפעם מלווה בבעלה היהודי, והם ביקשו להודות לי שהצלתי את חיי הנישואים שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151