"להפסיק לעשן זה קל. עשיתי את זה אלפי פעמים" (מארק טווין)

ג'יל ( 43) רוצה להפסיק לעשן סיגריות. הסיגריה צמודה אצלה לכל כוס קפה, לכל צלצול טלפון, להפסקת צהרים בעבודה, כשהיא צריכה לחשוב או להירגע או כשהיא במבוכה במצבים חברתיים. לשאלתי "למה את רוצה להפסיק לעשן" ג'יל משיבה לי כי הבנות שלה לוחצות עליה. ג'יל התגרשה לפני שנתיים ורוב הגברים עמם היא נפגשת לא מעשנים וריח הסיגריות דוחה אותם.

עישון של טבק מוכר כגורם מספר אחת בעולם לתמותה. הסכנה העיקרית היא מהחשיפה לחומרים מסרטנים והרס הריאות. אבל עוד לפני כן ההתמכרות לעישון יוצרת מצב בו האדם תלוי בסיגריות בין השאר לשמירה על ערנות ומצב רוח טוב לכן מעשן נמנע ממצבים ומקומות בהם אסור לעשן. הנתונים הסטטיסטים מראים שבפלורידה 17.4% מהמבוגרים מעשנים, יותר גברים לבנים, יותר צעירים ויותר בעלי הכנסות נמוכות.

ג'יל ביטאה אמביוולנטיות לגבי הפסקת עישון. מצד אחד שתי בנותיה לוחצות עליה להפסיק לעשן כי העישון פוגע בבריאותה. ואכן, פעמים רבות ג'יל חשה קושי בנשימה. סיבות נוספות: בושה לעשן בחברה האמריקנית, הריח דוחה. מצד שני, ג'יל פיתחה תלות התנהגותית (הרגל) ונפשית בסיגריה כאמצעי להרגעות ולהתמודדות במצבים של מבוכה.

הוסבר לג'יל כי אמביוולנטיות היא בדיוק הזמן המתאים להפסיק לעשן: "אני יודעת שזה קשה לך לחשוב על הפסקת עישון אבל חשבי על הרווחים לטובתך, ואת ציינת אותם, אם תפסיקי לעשן. הפסקת העישון תעזור לך יותר מאשר אם תמשיכי לעשן". כיוון שג'יל חשה כי הרווחים שהיא תפיק מהפסקת העישון יהיו גדולים יותר מהמשך העישון היא הסכימה להתחיל טיפול.

לג'יל הוצע טיפול בהיפנוזה. לפני תחילת ההיפנוזה נערכה שיחה בה נבדקה מידת התאמתה לתהליך ההיפנוזה, והכנתה לקראתו. ההכנה כללה בדיקת הרגלי העישון שלה למשל איפה היא מעשנת כשהיא בביתה, באיזה שעות של היום היא מעשנת יותר, מצבים מעוררי רצון לעשן והפחתת התנגדות והעלאת פתיחות שלה לאפשרות שהטיפול הוא לטובתה.

תאריך הטיפול נקבע ביום אותו ג'יל קבעה כתאריך הפסקת העישון. היא עברה טיפול בהיפנוזה קלינית המשמשת ככלי עזר טיפולי בשינוי הרגלים. היפנוזה קלינית משמשת ככלי עזר בשינוי הרגלים. זהו מצב אחר של מודעות כאשר בתהליך היפנוזה המטופל מגיע למצב של ריכוז והפנית יכולת הקשב שלו כלפי פנים. ההיפנוזה עוזרת למטופל לחוות מודעות ופתיחות מנטאלית לרעיונות מכוונים.

במקרה של ג'יל המטרה היא הפסקת עישון סיגריות. ההיפנוזה אינה יכולה להכריח אדם לכיוון של מחשבות והתנהגויות שאין הוא מעוניין בהם, הנוגדים את תפיסת עולמו המוסרית והערכית, ולכן נדרש להשיג שיתוף פעולה לצורך הפחתת התנגדויות מצד ג'יל.

במהלך שני מפגשים בקליניקה ג'יל הגיעה להרפיה ובאמצעות דימיון מודרך ופרוצידורות סוגסטיביות הועברו למוחה מסרים, רעיונות וחוויות חיוביות הקשורות להפסקת העישון. הטיפול ההיפנוטי עזר לה להפסיק לעשן מספר שבועות ולאחר מכן היא הופנתה לרופא המשפחה לקבלת משככי תגובות לא נעימות הנלוות לגמילה

כמו: מסטיק עם ניקוטין או מדבקות אשר בצירוף לטיפול Nicotine Replacement Therapy.

התנהגותי-קוגניטיבי מעלים את סבירות הפסקת העישון.

תהליך הגמילה מסיגריות אצל רוב האנשים כולל מספר הפסקות עישון וחזרות לעישון עד להגעה לגמילה הסופית. הצלחת התהליך תלויה ברמת המוטיבציה של האדם לשינוי וההבנה שנדרשת השלמה ועיקביות בתהליך הטיפול.

ד"ר נטע פלג-אורן, בעלת רשיון מקצועי כפסיכותראפיסטית בפלורידה ובישראל, חוקרת, בעלת קליניקה פרטית באוונטורה, חברת סגל (התנדבות) בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת מיאמי. פרסמה מאמרים במגזינים מקצועיים בנושאים פסיכוסוציאליים בתחום בריאות ובריאות הנפש. לקריאה נוספת פנו לאתר: www.netapelegoren.com או במספר: 786.877.0919

בנוסף, פסיכותרפיסטית מורשת של משרד הבטחון. משפחות המוכרות על ידי
 משרד הבטחון מוזמנות לפנות ולקבל פרטים לגבי הליכי הפניה וטיפול.
לחברי ארגון "אוריאן לחיים" תנתן 20% הנחה. לפונים מובטחת
סודיות מקצועית!!! המאמרים בטור מבוססים על סיפורים
 מן החיים בשינוי שם ופרטים.
כל קשר בין הדמויות וההתרחשויות המתוארות במאמרים אלו לבין המציאות הינו מקרי לחלוטין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151