כיצד להעלים עודף משקל אחרי החגים

אפשר לומר סוף סוף שתקופת “אחרי החגים” הגיעה. פסח ויום העצמאות הינם שני חגים בהם ארוחות משפחתיות ולעיסת מזון מהווים עיסוק מרכזי ביותר.

בחגים, על פי רוב, כמות המזון אותה אוכל אדם גדולה בהרבה מהכמות הנורמאלית אותה הוא אוכל ביום-יום, או אף בארוחות משפחתיות “רגילות”.

במרבית המקרים מדובר במזון עתיר קלוריות, כך שכשהחגים מסתיימים אנו מוצאים את עצמנו עם עודף משקל של כמה ק”ג.

כמה ק”ג מעלה הישראלי הממוצע בחגים?
בשל העובדה, כאמור, שכמות המזון גדולה ושהוא עתיר קלוריות, מעלה הישראלי שניים עד שלושה ק”ג בתקופת החגים.

מדוע אנו מעלים במשקל דווקא בתקופת החגים?

הסיבה תלויה במשתנה מנטאלי ובמשתנה פיזי. מבחינה מנטאלית, כאשר אנו מגיעים לארוחת חג משפחתית ורואים שולחן עמוס כל טוב, קל מאוד לאבד שליטה ו”לדחוס” אוכל עד שאי אפשר להכניס משהו לפה.

ככל שההיצע גדול יותר, כך מתקפת הבולמוס גדלה, ואנו מוצאים את עצמנו ישובים בסוף הארוחה עם כאב בטן ולא מבינים מה קרה.

המשתנה הפיזי חשוב לא פחות. מאכלים רבים בארוחות החג הינם עתירי סוכר, גם אם הם אינם משתייכים למחלקת הקינוחים (רטבים, זיגוגים ועוד).

לכן, כשאנו אוכלים מאכל עתיר סוכר עולה רמת הסוכר בדם, רמת האינסולין בדם עולה וכתוצאה מכך תחושת הרעב עולה אף היא. כך אנו מוצאים עצמנו אוכלים עוד ועוד למרות שהגוף לא באמת רעב.

האם נכון שקל יותר להוריד ק”ג חדש שמעלים מאשר עודף משקל קודם?

התשובה הינה חד משמעית – לא! לעיתים קרובות אנו חשים אכזבה מכך שלעודף המשקל הנוכחי העלינו עוד כמה ק”ג, וההתמודדות קשה מנשוא. במקרים כאלה, בדרך כלל, הק”ג החדשים נוספים לעודף המשקל ונשארים שם, עד לתוספת החדשה בחג הבא…

מה ניתן לעשות אחרי החגים על מנת לחזור למשקל הקודם?

1. לאכול כל 4-3 שעות. נשמע מוזר, יכול להיות, אך אכילה כל 4-3 שעות מרגיעה את תחושת הרעב הפסיכולוגית במוח, ועם הזמן מתרגל הגוף לעובדה שהוא יכול לעבור את היום בלי לקבל כמות עצומה של מזון. חשוב לציין כי לא מדובר, כמובן, בארוחות מלאות כל כמה שעות, אלא לפעולה הפיזית של האכילה, דהיינו גם חטיף קטן או פרי יעשו את העבודה.

2. לשתות מים, והרבה. שתיית 10-8 כוסות ביום של משקאות לא ממותקים (מיצים, שתייה מוגזת וכו’), כאשר ההמלצה הטובה ביותר הינה, כמובן, מים.

3. פעילות גופנית. הליכה, ריצה, פעילות אירובית – כל פעילות גופנית שמזיזה את הגוף מהספה, מניע את העצמות ומפעיל את השרירים טוב לבריאות ועוזר לחזרה למשקל הקודם.

טיפים לאכילה ותזונה נכונה:
עוף והודו במקום בשר אדום שמן. בשרים עסיסיים אך רזים מבחינת שומן, כגון בשר עוף, בשר הודו, סטייק פילה, סינטה או שייטל מומלצים ומועדפים על פני בשרים אדומים ונוטפי שומן.

כמה שיותר ירקות. מומלץ לאכול כמה שיותר ירקות, מכל הסוגים ובכל צורה שהיא. ירקות טריים, חתוכים לפרוסות, בסלט קצוץ, ירקות בתנור (אנטיפסטי), במחבת או אפילו על האש – העיקר לאכול מה שיותר ירקות במקום בשרים שמנים וממרחים עתירי קלוריות.

טיפ אחרון וחשוב: אל תכנעו, מחר יום חדש! קל מאוד להתייאש ולומר לעצמנו “פישלתי, לא הצלחתי לשמור על עצמי, אין סיכוי שאני אצליח להוריד את הק”ג העודפים” ומשפטים מייאשים ומיואשים דומים.

אך חשוב לזכור כי אסור לנו לאמץ רגשות אשם שלא תורמים דבר, ובמקום השליליות כדאי לאמץ גישה חיובית. זכרו את משפט הסיום של הסרט חלף עם הרוח: “מחר יום חדש”.

אמרו זאת והתחילו לטפל בעצמכם כבר ממחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151