שבת קודש.נט – שמירת שבת גם ברשת

במשך שנים רבות נאלצו יהודים שומרי מסורת בחו”ל לעמוד בניסיון קשה של שביתה ממלאכה בשבת, ולעיתים אף לעזוב מקום עבודה בשל כך.

שבוע העבודה המקוצר פתר חלק ניכר מהבעיה, אך המסחר באינטרנט מציב שוב שאלות הלכתיות. יצחק ודניאל הם שני יזמי אינטרנט צעירים שעומדים מאחורי האתר holyclock, שהוקם במטרה לספק לבעלי אתרים דרך קלה ונוחה לשמור שבת באתריהם.

“כידוע ישנו איסור מקח וממכר בשבת”, הם מסבירים, “לכן אין לבצע מסחר באתר אינטרנט בשבת. גם אם בעל האתר שמר שבת, הרי שהוא נהנה ממעשה שבת בשל תשלום על מוצר שנמכר. כמו כן, אתרים שלא מוכרים מוצרים אך מציגים פרסומות בתשלום עלולים לקבל ‘שכר שבת’ אסור.

“בנוסף לכך, האיסורים ‘בפני עיוור לא תשים מכשול’ וסיוע לדבר עבירה מהווים סיבה נוספת לסגור את האתר בשבת”.

סגירת האתר מתבצעת לפני כניסת השבת עבור כל גולש בנפרד, על פי מיקומו בעולם באותו רגע. גולש אשר במקום הימצאו נכנסה השבת, יופנה לדף סגירה זמני עד ליציאת השבת.

היוזמה קיבלה את ברכתם של הרב יונה מצגר, הרב יעקב יוסף, הרב שלמה אישון, הרב משה ליב הכהן הלברשטט ועוד. “אין מאחורינו גוף כלכלי”, אומרים היזמים, “השירות ניתן בחינם וכעת הפעלנו בנוסף גם מסלול פרמיום בתשלום סמלי”. הם מספרים על בעלי אתרים רבים שהתקשרו להודות על המיזם, כולל מטורקיה ומהמזרח הרחוק.

הפעלת האתר מביאה עמה גם סוגיות מעניינות, כמו למשל בעל אתר באירופה שביקש לסגור את האתר אף ביום טוב שני של גלויות. שאלה מעניינת קשורה לקו התאריך והתקבלה מבעל אתר בניו-זילנד, שביקש לחשוש לשיטת החזון איש ולהשבית את האתר שלו גם ביום ראשון.

כמה גולשים חילונים שיגרו תגובות לא מחמיאות בטענה שמדובר בכפייה. “הסברנו באדיבות שלא מדובר בכפייה, אלא בהחלטה של בעל האתר שלא להחטיא יהודים מפרי עמלו”. מנהלי האתר מבטיחים להמשיך ולספק את השירות לכל מי שמבקש לשמור על השבת גם ברשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151