עושים פסח במחשבות

חג האביב מזמין אותנו לנקות את הארונות ולזרוק החוצה את כל מה שאנחנו לא משתמשים בו. למה לא לעשות זאת גם בראש, במחשבה ובלב? קצת סדר אף פעם לא הזיק לאף אחד.

האביב מתקרב אלינו, ועימו חג הפסח, המסמן את תחילת של תקופה במחזור השנה בה מתחיל מעגל החיים מחדש.

בימים אלו אנו לומדים שוב, כבכל שנה, להשתמש בחמשת החושים שלנו במלואם. לראות, להריח, לשמוע, לחוש ולטעום את העונה.

עם הנשימה העמוקה ופקיחת העיניים לשמש המתחדשת, פסח מביא עימו גם את ניקיון הבית, המכונית, המשרד והתיק – אנו לא משאירים פינה לא בדוקה, בין אם מפחד החמץ ובין אם כי כך הורגלנו, וכי החלפת ארונות הבגדים גוררת איתה את שטיפת הרצפה.

עם הטיהור והסידור מחדש של הסביבה הפיסית, אנו בדרך כלל עוברים בין הפתקים, הבגדים והארונות ובודקים מה אגרנו, מה מיותר ומה אנו רוצים להשאיר לשימושנו ומה אנו מבקשים לשחרר הלאה.

התחושה של התהליך וסיומו נותנת הרבה עוצמה ומכניסה סדר לסביבתנו הפיזית.

פינוי של דברים ישנים ולא שימושיים פותח את הדרך לדברים חדשים ומהנים לבוא אל חיינו. בדומה לכך, התקופה שסביב הפסח היא גם תקופה נהדרת לבדיקת המחשבות, המלוות אותנו בחיי היומיום, הרבה יותר מכל דבר פיסי, ומתוך כך גם פה להנחיל אולי סדר חדש.

חג הפסח, שהוא חג ניקיון הבית, המבנה בו אנו גרים, יכול להיות גם החג בו אנו ‘עושים פסח’ גם בעולמנו הפנימי, שהוא הבית האמיתי שלנו שהולך עימנו תמיד. זה הזמן לעצור ולשאול את עצמנו את אותן שאלות פנימיות, כגון: מה יש שם בתוכנו פנימה, איזה מחשבות הפכנו להרגל, אלו הרהורים הפכו למוכרים כל כך בהלך הרוח שלנו עד שלא ידענו כלל על קיומן (אנשים לעיתים כה קרובות מופתעים לחלוטין ממה שמתגלה במחשבותיהם מבלי שהיו מודעים לכך).

ולאחר בירור אותן המחשבות מגיע הזמן לבדוק אם הן משרתות אותנו או שמא פוגעות ביכולותינו ובעוצמתנו ומחלישות את מי שהיינו רוצים להיות.

אין זה אומר שהמחשבות שישנן בראשנו כיום אינן טובות או חלילה מזיקות. כמו בנקיון הפיזי, המשמעות היא של בדיקה מחדש: מה ששימושי לי – אותו אשאיר בסדר יומי ואולי אפילו אחזק אותו.

מה לא משמש אותי יותר (אף כי שימש אותי נאמנה בעבר) – הגיע הזמן לשחררו.

פינוי של מחשבות שאינן משרתות אותנו יותר ומחלישות אותנו, יחד עם חיזוק המחשבות המעצימות, מפנה את המקום לכניסתם של רעיונות חדשים, גורם לצמיחתנו ומעודד את המטרה הראשית של כולנו.

לחיות ממקום של חיבור ועוצמה, חיים מלאי סיפוק ואושר, כאשר כל איש ומה שאושר אומר עבורו, בלי שיפוטיות ובלי ניסיונות שכנוע, שהרי כל אדם הינו בעל מערכת ערכים ואמונות ורק הוא יכול לדעת מהו הדבר הטוב עבורו ומה משרת אותו נאמנה.

מומלץ לקיים ‘ניקיון כללי’ זה לפחות פעם בשנה, ובנוסף, גם לפני כל החלטה חשובה שאנו נדרשים להחליט. בירור זה מבטיח לנו כי החלטתנו תהיה תואמת את מי שאנו באמת, כוונות חיינו ושאיפותינו באותו התחום לגביו אנו מבצעים את ההחלטה.

בסופו של תהליך ‘ניקיונות’ זה, אנשים מעידים על בהירות לגבי דרכם בחיים, כוונותיהם ושאיפותיהם, מעידים על תחושת סיפוק ועוצמה וחיבור פנימי חזק.

החלטה מתוך בהירות מבטיחה דבקות ביישום המטרה והסרת כל המכשולים בדרך להגשמת מטרתנו, וכל פעולה שנגזרת מהחלטה כזו – דינה להצליח.

ולו רק משום שהם נובעים מתוך נשמתו של המחליט ומשום שהם נולדו מתוך מסע פנימי אמיתי וכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151