מוצץ לתינוק בעד ונגד

אחרי לידה
הורים רבים מתלבטים בסוגיה האם לתת מוצץ לתינוק או לא לתת. אני זוכרת את היומיים הראשונים לאחר הלידה הראשונה שלי, כמו כמעט כל אם טרייה שילדה בלידה רגילה, ביליתי בבית החולים. הגעתי לתינוקיה על מנת להאכיל בשעות הקבועות ומתי שקראו לי לשם. בכל פעם שנכנסתי לחדר, האחות היתה מחייכת ואומרת “הנה אמא של הצרחן”. ואכן כך, הילד לא הפסיק לצרוח. אז לא ידעתי למה, וספק אם היום כאמא מנוסה יותר, הייתי יודעת מה הסיבה לבכי וצרחות של תינוק. מה שכן, אני יודעת שרציתי שזה יפסיק. שיפסיק לצרוח. האחות הגישה לי מוצץ, כזה מגומי של פעם, ואמרה לי ‘תנסי’. אני נשארתי עם הדילמה – לתת או לא לתת מוצץ לתינוק?

בעד מוצץ לתינוק
אני בסוף החלטתי שכן. (תאמינו לי חצי שעה עם הצרחן קטן הזה גם אתם הייתם מחפשים בנרות משהו שישתיק אותו). והאמת האי שגם לא התלבטתי יותר מדי. הסיבות שלי לתת מוצץ היו מאוד ברורות והגיוניות ולכן לא לקח לי יותר מדי זמן להחליט בעד.

הוא משתיק. לפעמים התינוק צורח ללא סיבה. הוא אכל, החלפתם לו, הוא ישן מספיק… למראית עין, אין כל סיבה הגיונית לבכי, אבל המציאות היא שהוא בוכה. מוצץ משתיק את הבכי, ולפעמים זה כל מה שאנחנו צריכים בשביל להתאפס על עצמנו מחדש, דקה אחת של שקט.
הוא מרגיע. יש תינוקות שבזמן גזים למשל, היניקה עוזרת להם. אז במקום להשתמש באמא שלהם כמוצץ אנושי, או לינוק מהבקבוק קצת מעבר למה שהם באמת צריכים, המוצץ הוא פתרון.
הוא עוזר לפתח את שרירי הפה. קיימים אינספור מחקרים לפה ולשם שיוכיחו את הטענה הזו ויפריכו אותה. כמובן שכל מי שמייצר מוצצים יטען שהמוצצים מיוצרים בצורה כזו, שעוזרת לפתח את השרירים ולא פוגעת בהתפתחות השיניים. כל האחרים יטענו ההפך מכך. אך, כל עוד קיים כזה טיעון יש צורך להעלותו בין אם מסכימים איתו או לא.

נגד מוצץ לתינוק
אז אמנם אני החלטתי לתת לתינוק שלי מוצץ, ולא הצטערתי לרגע על ההחלטה (השקט, אווו השקט). אבל מסביבי היו לא מעט הורים שהחליטו נחרצות שהם לא שמים את ה”דבר הזה” בפה של התינוק שלהם. היו להם גם לא מעט סיבות לכך:
אין צורך להשתיק את התינוק. הבכי שלו זו דרך ההתבטאות שלו. כדאי ורצוי ללמד אותו להירגע לבד, ולמצוא את הסיבה לבכי ולא רק להשתיק אותו.

יש נשים הסבורות שמציצת מוצץ, לפחות בהתחלה, תקשה על ההנקה.

ההסברים שהמוצץ טוב להתפתחות השרירים בפה ולצמיחה תקינה של השיניים נתקלות פה מנגד במאמרים מבוססים, ודעות האומרות שלא רק שהמוצץ מפריע לדיבור ויכול לגרום לירידה משמעותית בביטוי המילים בצורה נכונה, הוא אף גורם לנזק אורתודונטי בצמיחת השיניים.

גמילה ממוצץ. הגמילה מהמוצץ קשה, והיא חלק לא פשוט עבור ההורה וגם עבור הילד.

עם כל הסיבות בעד ונגד, אני כאמור החלטתי לתת לילד מוצץ וזה עבד לא רע. כמובן שיש לא מעט חברות בשוק והייתי צריכה לעשות סקר שוק מקיף על מנת להחליט איזה מוצץ לקנות עבור התינוק שלי. בסופו של דבר גם כאן, כמו בכל אבני הדרך שלי כאמא, הבנתי דבר אחד מאוד חשוב, הכל כרוך בניסוי ותהייה. אין מוצץ אחד מושלם שכל התינוקות ייקחו, וכל תינוק הוא אחר ומיוחד. הילד שלי התאהב בסוג מוצץ אחד, זה מה שהיה הכי נח, וגם במחיר הגיוני. לכן לא ראיתי צורך להחליף.

יש תינוקות רגישים שלא יסכימו לקחת מוצץ אחר חוץ מסוג מסוים ספציפי, ויש כאלה שלא יבחינו בהבדל ויכניסו לפה כל סוג של מוצץ שתתנו להם. יש את המוצץ לסרבנים, מוצץ שנועד לתינוקות שלא רוצים לקחת מוצץ וההורים מתעקשים. זה אחד הדברים שלא ברורים לי, אבל כנראה שיש לזה ביקוש ולכן מייצרים את זה. אצלי אישית, אם הילד היה מסרב לקחת מוצץ, כנראה שהיתי לומדת להרגיע אותו בשיטות אחרות. מצד שני, אני בהחלט מבינה את הצורך של ההורים לשקט המיוחל. ואם המציאו מוצץ מיוחד שתינוק שמסרב לקחת מוצץ רגיל ייקח, ויש קהל שקונה אותו, אז למה לא בעצם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151