נתניהו לא עוצר את החקיקה וקורא להגיע להסכמה: "עד היום ידי היו כבולות, אני נכנס לאירוע"

ראש הממשלה מתח ביקורת על בית המשפט העליון: "בית המשפט התערב במאבק בטרור, מנע הוצאת מסתננים ועיכב את מתווה הגז בלי סמכות. לשופטים יש וטו והם ממנים את עצמם".
שר הביטחון גלנט ביטל את ההצהרה שבה רצה
לקרוא לעצירת חקיקת הרפורמה המשפטית

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר "הצהרה חשובה", שמגיעה אחרי פגישתו עם שר הביטחון יואב גלנט שתכנן לקרוא פומבית לעצירת החקיקה המשפטית – וחזר בו.

נתניהו הבהיר שהוא לא מתכנן לעצור את החקיקה וכבר בשבוע הבא יאושר המתווה המרוכך לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים.

אחרי אישור החוק שימנע מהיועמ"שית להוציא את נתניהו לנבצרות, ראש הממשלה מתכוון להיכנס למגעים לפשרה – בניגוד להסכם ניגוד העניינים איתו: "עד היום ידיי היו כבולות. עד כאן. אני נכנס לאירוע, למען העם והמדינה אני אעשה כל מה שביכולתי כדי להגיע לפתרון והרגעת הרוחות בעם. אנשים אחים אנחנו".

נתניהו סיפר על פגישתו עם השר גלנט הערב, "שמעתי את החששות שלו מההשלכות של המצב על הביטחון הלאומי שלנו. אני לוקח הכול בחשבון, ובאותה נשימה אני חייב לומר שאין שום מקום לסרבנות. הסרבנות מסכנת את הביטחון הלאומי שלנו והביטחון האישי של כל אחד וגם אין הצדקה לסרבנות. אעשה הכל כדי להביא להרגעת הרוחות ולאיחוי הקרע בעם כי אנשים אחים אנחנו ובעזרת השם יחד נעשה, ויחד נצליח.

בפתח הצהרתו אמר נתניהו: "אזרחי ישראל, לפני כמה חודשים, מיד בהיוודע תוצאות הבחירות אמרתי 'אני מתכוון להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל' התכוונתי לכך אז ואני מתכוון לכך גם היום. יש לנו מדינה אחת ועלינו לעשות הכול כדי להגן עליה מאיומים מבחוץ ומפני קרע בלתי ניתן לאיחוי מבפנים. איננו יכולים לאפשר לשום מחלוקת, חריפה ככל שתהיה, לסכן את העתיד המשותף של כולנו".

"מתנגדי הרפורמה אינם בוגדים ותומכי הרפורמה אינם פשיסטים. רוב של אזרחי ישראל אוהבים את המדינה שלנו ורוצים לשמור על הדמוקרטיה שלנו. אבל מכיוון שישנם כאלה שמנכסים לעצמם את הדמוקרטיה אני רוצה לומר כמה מילים על דמוקרטיה: תומכי הרפורמה חושבים כי אין פה דמוקרטיה אמיתית ומה שמסכן את הדמוקרטיה הוא בית משפט כל יכול. מנגד מתנגדי הרפורמה חושבים כי מה שיסכן את הדמוקרטיה הוא כנסת וממשלה שיפעלו בלי מעצורים ובלי בלמים, שיסכן את זכויות הפרט".

"משטר דמוקרטי תקין חייב לטפל בשני הנושאים הללו – לטפל בשלטון הרוב ולשמור על זכויות הפרט. כדי להבטיח זאת ולמנוע את הקרע בעם, הרפורמה המשפטית חייבת לתת מענה לשני הצרכים הבסיסיים האלה. כדי למנוע קרע בעם – כל צד חייב להתייחס ברצינות לטענות ולחששות של הצד השני".

לדברי ראש הממשלה, "תומכי הרפורמה מתקוממים שהאיזון בין הרשויות הופר במשך עשרות השנים האחרונות. בית המשפט התערב ללא הצדקה בשיקולים ביטחוניים במאבק בטרור, הערים קשיים על מדיניות הממשלה. לדוגמא מנע הוצאת מסתננים מישראל ואתם יודעים מה זה עשה לתושבי דרום תל אביב. התערב במתווה הגז ובמשך שנים עיכב את הוצאת הגז מהמים. דבר שעלה מיליארדי שקלים – בלי סמכות. מנע חוקים ועיכב מינויים שבכלל לא היה צריך לדון בהם".

עוד אמר נתניהו כי "יש עוד טענה אחת, אולי הכואבת ביותר. רבים בעם קובלים על כך שבית המשפט העליון מתנהל כמועדון סגור למינוי שופטים בשיטת חבר מביא חבר. לשופטים יש וטו בשיטה הקיימת על מינוי שופטים ובפועל ממנים את עצמם מה שלא קורה בשום דמוקרטיה אחרת בעולם. לא מעט אנשים שאינם מגדירים עצמם כתומכי הרפורמה חושבים שיש לתקן תיקונים שונים בעניין הזה ולערוך רפורמה אמיתית. אבל יש ביניהם שחוששים שהרפורמה המוצעת תלך רחוק מדי ותאפשר לממשלה ולכנסת להשתלט על בית המשפט ולהתגבר על כל פסקה ולחוקק כל חוק. חוששים ממדינת הלכה, לא ליברלית, חקיקה נגד נשים ולהט"בים".

ראש הממשלה ציין עוד: "לאור החששות הללו אני אומר הערב – אני מאמין שאפשר להעביר רפורמה שתיתן מענה לשני הצדדים שתשיב האיזון הראוי בין הרשויות ומעבר לזה שתשריין את זכויות הפרט של כל אזרח ואזרחית במדינה. לא באנו לדרוס ולרמוס. באנו לאזן ולתקן. אנו נחושים לתקן באחריות את הרפורמה הדמוקרטית שתחזיר האיזון בין הרשויות".

לדברי נתניהו, "הדרך הטובה ביותר להשיג את הרפורמה המאזנת ולמנוע את הקרע בעם היא בהידברות והשגת הסכמה רחבה ככל האפשר. לצערי, עד עכשיו נציגי האופוזיציה סירבו להיכנס לדיון הזה. בוזבזו כמעט שלושה חודשים בגלל הסירוב הזה. אני מקווה שזה ישתנה בימים הקרובים".

"אנחנו נחושים לקדם באחריות את הרפורמה הדמוקרטית שתחזיר את האיזון הראוי בין הרשויות. לא תהיה פסקת התגברות בלתי מוגבלת, זה לא יקרה. אני מתכוון לעגן בחוק את זכויות הפרט של כל אזרחי ישראל".

נתניהו אמר בסיום דבריו: "עד היום ידיי היו כבולות. עד כאן. אני נכנס לאירוע, למען העם והמדינה אני אעשה כל מה שביכולתי כדי להגיע לפתרון והרגעת הרוחות בעם. אנשים אחים אנחנו".

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב להצהרת ראש הממשלה נתניהו ואמר כי "במקום לעצור את החקיקה ולהרגיע את הרוחות נתניהו שוב התקרבן והתלונן, והמשיך להפיץ שקרים מחפירים נגד מערכת המשפט שבינם לבין המציאות אין דבר. הקול קול נתניהו, אבל הידיים ידי יריב לוין.

"נתניהו סירב לעצור את החקיקה והודעתו שהם מביאים את השינוי בוועדה למינוי שופטים בשבוע הבא מוכיחה שאין לו שום כוונה לקיים הידברות אמיתית. זוהי אחיזת עיניים גמורה. אני קורא לאנשים האחראים בליכוד, תעצרו את יריב לוין. אל תעבירו את השינוי בוועדה למינוי שופטים ובואו להידברות בבית הנשיא. תעצרו את הנסיון להפוך אותנו למדינה לא דמוקרטית. תקשיבו למאות אלפי הפטריוטים הנאמנים שיצאו לרחובות. תקשיבו לשר הבטחון, לאנשי הכלכלה והבטחון", הוסיף לפיד.

"בשלושה חודשים בלבד הממשלה הזו שיסעה ופירקה את מדינת ישראל. הפגיעה הכלכלית והבטחונית היא אנושה, הקרע בעם הולך ומחריף. מר נתניהו, במקום להאשים את כולם במצב, להטיל דופי בפטריוטים ישראלים שנלחמים עבור העתיד שלהם, קח פעם אחת אחריות". לפיד הבטיח להמשיך במחאה: "רגע לפני חג החרות, למען ההיסטוריה המפוארת של העם שלנו, תעצרו את הטירוף ובואו לדבר למען עתיד הילדים שלנו. אנחנו נמשיך להאבק בכנסת, ברחובות, בבית המשפט למען ישראל יהודית, דמוקרטית וחזקה".

לפני הצהרת נתניהו הוא נפגש עם שר הביטחון יואב גלנט שהציג בפניו את השפעת תהליכי החקיקה על צה"ל ומערכת הביטחון. לבקשת ראש הממשלה שר הביטחון דחה בשלב זה את הצהרתו שתוכננה הערב, שבה תכנן לדרוש את עצירת החקיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151