מנהיגי העולם באו לכבד, אבל אנחנו ביזינו את הקרבנות

גם אני חש גאווה על מפגן החוסן של מדינת ישראל באירוע הנוצץ והחגיגי לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ יחד עם 40 מנהיגי העולם, אבל עדיף שתמצאו תאריך אחר להפגנת החוסן הזאת. לא זה המסר. נכד לניצולת המחנה בטור נוקב

תסכלו להן בעיניים, כל הבנות כאן הן בנות משפחתי שרובן לא חזרו ממשרפות אושוויץ. חלקן, ובהן סבתי בריינדל, עברו את הגיהנום ושרדו.

גם אני חש גאווה על מפגן החוסן של מדינת ישראל באירוע הנוצץ והחגיגי לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ יחד עם 40 מנהיגי העולם שמתקיים כעת, אבל תסלחו לי אם אומר – היה עדיף שתמצאו תאריך אחר להפגנת החוסן הזאת. לא זה המסר. לא של הנרצחים, ולא של כל אלו שניצלו.

המסר של אירועי היממה האחרונה הוא כביכול היטמעותה של מדינת ישראל בין אומות העולם וקבלתנו כשווים בין שווים במשפחת העמים. זה המענה למיליונים שהשארנו שם? זו הסיבה שלא תהיה עוד שואה? בעיניי זה לא פחות מביזיון של הנספים. הם מתו אך ורק בגלל שהם יהודים. וגם היום, מדינת ישראל היא המדינה המאוימת ביותר בעולם – רק בגלל היותה מדינת העם היהודי.

ועל חרבך תחיה
אנטישמיות היא לא תוצאה של גלות, להיפך, גלות היא תוצאה של אנטישמיות. זו הבטחה שקיבלנו כבר בימי אבות האומה. בזמן שיצחק אבינו רצה לייצר את ההמשכיות של העם היהודי ונתן את ברכתו ליעקב, שאל אותו עשיו אבי הגויים: הברכה אחת לך אבי? וקיבל את הברכה שהיא מקור האנטישמיות בעולם: "וְעַל חַרְבְּךָ תִחְיֶה וְאֶת אָחִיךָ תַּעֲבֹד וְהָיָה כַּאֲשֶׁר תָּרִיד וּפָרַקְתָּ עֻלּוֹ מֵעַל צַוָּארֶךָ," אם אנחנו כיהודים לא נקיים את תפקידנו, תמיד הגויים יהיו כאן כדי להזכיר לנו.

לא היטמעות במשפחת העמים תגן עלינו ולא היא תכבד את זכר הקרבנות, דווקא הכרה ברורה שיהדות היא סיבת קיומנו כאן והיא זאת שמבדילה ומייחדת אותנו מכל העמים, היא זאת שתגן עלינו ותגדיר את מקומנו הנכון בעולם.

לחדד את הזהות היהודית
אם תרצו, אפשר להשתמש במשפט של סבתא, שנחרט בעצם הווייתי: "כשעמדנו בתור אצל מנגלה אף אחד לא שאל אם אנחנו יהודים מאמינים, חרדים, חילונים, ציוניים או ניאולוגים, בשבילם כולנו היינו מספיק יהודים כדי לרצוח אותנו".

את המסר הזה אפילו פוטין הבין, ובאירועים לציון 70 שנה לשחרור המחנה בו הייתה סבתי שתחי' אורחת הכבוד שייצגה את הניצולים, נסוב האירוע סביב האלמנטים היהודיים של זיכרון להולכים.

אז בואו נכבד קצת יותר את אחרוני הניצולים שעוד איתנו שאפילו מקום ראוי לא ניתן להם בטקס. בואו נשקיע קצת יותר בחינוך של הדור היהודי הבא ובמקום להתאמץ להיטמע ולטשטש את זהותנו, נחדד את הזהות היהודית שלנו.

הכותב הוא יו"ר ומייסד יוזמת אורות ומנכ"ל קרן חרו"ת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151