המלחמה ביוזמות חקיקה נגד עריכת ברית מילה ושחיטה כשרה

רבני מדינות וערים באירופה התכנסו עם דיינים ואבות בית דין לוועידה במונקו בעקבות יוזמות חקיקה נגד עריכת ברית מילה ושחיטה כשרה

מידי חצי שנה בערך נערך הכינוס הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה באחת מן המדינות באירופה.

הרבנים עוסקים בוועידה זו בנושאים שונים הקשורים ליהדות אירופה, כמו יוזמות חקיקה נגד עריכת ברית מילה ונגד שחיטה כשרה. הרבנים נפגשים עם נסיך מונקו, אלברט השני, וכן עם אישי ממשל ועם מנהיגי הקהילה. בנוסף, הם מבקרים במוסדות שונים של הקהילה, ועתידים גם לחנוך מקווה טהרה ולערוך טקס אזכרה לקורבנות השואה ממונקו, הי"ד.

הכינוס מתקיים על רקע השבר הגדול שקיים בעולם, בעידן שבו כל מדינה מעוניינת בטובתה שלה בלבד, כך אמר רבה של מוסקבה ונשיא הוועדה, ר' פנחס גולדשמידט. לדבריו, ארצות הברית התפטרה מן התפקיד של "השוטר העולמי", ובמקביל – בריטניה נפרדה מאירופה, ורוסיה מחפשת עתיד בהפרדה מאירופה. אפילו בתוך החיים היהודיים שקוע כל אחד בחוג שלו. הרב גולדשמידט הוסיף כי על יעקב אבינו נאמר כי לא הביט ימין ושמאל, אלא קירב את כולם – וכי זהו גם תפקידה של הוועדה.

בין המשתתפים בוועידה שנערכה בבית הכנסת ע"ש אדמונד ספרא במרכז היהודי במונטה קרלו, מונקו, היו: גאב"ד אירופה, ר' חנוך הכהן ארנטרוי; רבה של אנגליה – ונשיא עמית של הוועדה – ר' אפרים מיירוויס; סגן נשיא הוועידה, רבה של צרפת, ר' חיים קורסיה; ראב"ד לונדון, ר' מנחם געללי; ראשי ארגון "חולי"א" שעל ידי "מתנאל", מר אלברט וגב' ג'ואל אפללו, וכן אבות בית דין ודיינים ממדינות רבות באיחוד האירופי, כמו אוסטריה, איטליה, שווייץ, לוקסמבורג, פולין, רוסיה, אוקראינה, בלגיה, הולנד, בריטניה, גרמניה וצרפת. הוועדה נערכת בחסות ועד הקהילה היהודית במונקו, רבה של מונקו – ר' דניאל תורג'מן, ומועצת הפטרונים של הוועידה, בראשותו של מר בוריס מינץ.

לפני תחילת הדיונים נשא הרב אביחי אפל, רבה של פרנקפורט ויו"ר ארגון רבני גרמניה דברי ברכה.

במושב הפתיחה של הוועדה נערך דיון הנוגע במצב הפוליטי באירופה. הדיון נסב סביב השאלה האם הימין הקיצוני באירופה הוא פרטנר לשיחה עם הקהילות היהודיות, והאם אפשרי – או מוסרי בכלל – לשבת עם אנשים אשר מייסדיהם דגלו בהשמדת יהודים. כמו כן נערך דיון על ההשלכות של הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי.

הרב גולדשמידט ערך סקירה של פעילות הוועדה בנושאים כמו הדיפה של יוזמות חקיקה בנושאים של שחיטה כשרה ועריכת ברית מילה, כמו גם סיוע לעגונות בחו"ל. על פי הצעה לתיקון החוק, אשר גובשה ע"י הנהלת בתי הדין הרבניים בישראל, בתי הדין בישראל יקבלו סמכות לדון בעניינים הנוגעים לעגונות בחו"ל, על מנת שיוכלו לפעול נגד בעלים סרבני גט בכלים חוקיים, ולשחרר את הנשים מעגינותן.

יו"ר אגודת הרבנים בארה"ב ובקנדה, ר' אריה רלב"ג, ערך סקירה על הקמת בית דין מיוחד לעגונות באמסטרדם. בית הדין יפעל במסגרת בית הדין של אירופה, בנשיאות הרב ארנטרוי. בית הדין מוכר על ידי השלטונות באירופה, ויפעל לשחרר עגונות מעגינותן.
בנוסף הובא בתחילת הכינוס מכתב מיוחד מהרב חיים קנייבסקי ומהרב אדלשטיין, בו הם קוראים לראשי הוועידה "להוסיף בלימוד תורה… דווקא בימים שבחלק מהמדינות מנסים לאסור את השחיטה ולאחרונה אף… לאסור את ברית המילה… טוב עושים הרבנים שפועלים עם הנוגעים בדבר לחזק את טהרת הייחוס על י די בתי דין קבועים וחשובים, ובכך למנוע פרצות בגיור".

עוד בוועדה: הרב לבל ערך סקירה נרחבת על הקשר בין הוועידה לבין גדולי ישראל, בקבלה את ברכתם של הרב שטיינמן, הרב קנייבסקי והרב אדלשטיין.

בישיבה הראשונה הערכה גם סקירה לגבי החששות מחפירות בקברים בווילנא, בצרפת ובבלארוס, וכן על הסירוב לשיפוץ מקווה הטהרה בווילנא. אורח הכבוד של הוועדה המתמדת, יו"ר המועצה הנשיאותית לשמירת המורשת העולמית של ארה"ב, מר פאול פרקר, אשר מסייע בשמירה על בתי עלמין יהודיים בעולם, השתתף בוועדה זו.

בסיום הדיון חתם הסכם בין "ועידת רבני אירופה" והמועצה הנשיאותית, לשמירה על קברים יהודיים ומוסדות היסטוריים של הקהילה היהודית באירופה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151