לא מדברים על הכול – הורים איך תדעו שאתם סובלים מחרדת נטישה אצל מבוגרים?

בני אדם הם יצורים חברתיים הזקוקים לקשרים רגשיים עם בני המשפחה והחברה, וזאת מתוך מטרה ליצור את הבסיס לטובת יצירה של קשרים רגשיים שמלויים לכל אורך החיים. למעשה, חרדת נטישה בקרב מבוגרים הוא נושא יחסית מושתק, וזאת בשל הבושה הנלוות לתחושת הדחייה או הפחד מפני דחייה שמוביל לפגיעה משמעותית ביכולת לייצר קשרים משמעותיים בתוך המסגרת החברתית או המשפחתית, עד לכדי מחסום רגשי שמונע היקשרות ובהתאם לכך יוצר תחושה של תלותיות כלפי המעגל הקרוב. אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו בסיטואציה של חוסר אונים, ולכן חרדת הנטישה תגיע לידי ביטוי דווקא באירועים שגרתיים למדי כמו למשל פרידה. פרידה היא חלק בלתי נפרד מהחיים, אולם אצל חלק מהמבוגרים היכולת לבצע את התהליך בצורה שכלתנית עד לכדי מצב של שיתוק, שמשפיע על היכולת לתפקד בעבודה או בחיים הפרטיים. מדובר רק בדוגמה אחת מבין רבות לתסמינים של חרדת נטישה אשר שכיחותה נאמדת ב 6% מכלל האוכלוסייה. הגיע הזמן לפרום את קשר השתיקה ולדבר על חרדת נטישה – בייחוד אם אתם סובלים ממנה.

מהם הסימנים לחרדת נטישה?
כפי שציינו, השייח סביב חרדת נטישה בקרב מבוגרים הוא שייח מורכב שמלווה לא פעם בתחושה של בושה או חוסר אונים. לרוב, חרדת נטישה אצל מבוגרים תתחיל עוד בגילאים צעירים ובייחוד בגיל ההתבגרות, כחלק מתהליך של גיבוש הזהות האישית. הסימנים של חרדת נטישה אצל מבוגרים זהים כמעט לחרדה אצל בני נוער וילדים ולכן אם עניתם "כן" על אחד או יותר מהסעיפים – סביר להניח כי אתם סובלים מחרדת נטישה. חווית פחד עצום ממצב של פרידה אצל מבוגרים לצד פחד קיצוני כתוצאה מלינה זמנית מחוץ לבית, מתקשים להירדם או חוששים להישאר בבית לבדכם – מדובר בסימנים מובהקים לחרדת נטישה. זאת ועוד, תלותיות וחוסר יכולת להתנהל באופן עצמאי או להיות תובעניים בתוך מערכת היחסים עם בני הזוג כמו גם הילדים מהווה סימן נוסף לחרדה מסוג זה. בשונה מילדים, חרדת נטישה אצל מבוגרים לרוב לא תגיע לידי ביטוי בתסמינים פיזיים כמו למשל בכי וכאבי שרירים אלא יותר בסימנים רגשיים מודחקים שגורמים לחסמים, מצוקות וקושי לתפקד.

גורמים להופעה של חרדת נטישה – וכיצד אפשר לטפל?
הגורמים לחרדת נטישה בקרב מבוגרים הם מגוונים וכוללים בין היתר מרכיב גנטי, גורם סביבתי שנוצר כתוצאה מחשיפה לגורם סמכות כמו למשל הורה אשר הפגין ביקורתיות יתר לצד חרדה המתפתחת כתוצאה מטראומה אישית. חשוב להבין כי לא משנה מאיזו סיבה אתם סובלים מחרדה, ניתן בהחלט לטפל בה.

בשנים האחרונות המודעות לגבי טיפול רגשי עלתה, לא מעט בזכות תוצאות מצוינות אליהן הגיעו מבוגרים כמו גם ילדים ובני נוער אשר סובלים מחרדות. טיפול רגשי בדמות טיפול CBT מאפשר לאתר את דפוסי ההתנהגות הלקויים אשר גורמים להופעה של חרדת נטישה ושינוי שלהם באמצעות חשיפה למקור שמעורר את החרדה לצד קבלת כלים שיאפשרו לשנות את ההתנהגות לכיוון רצוי ומקדם, במקום חסמים רגשיים. מדובר בטיפול המותאם אישית למצבכם ואשר שם דגש בעיקר על יכולת לקבל כלים פרקטיים לטובת התמודדות עם סיטואציות שמעוררות את החרדה, כאשר היתרון של הטיפול הזה נובע מתוך היותו טיפול ממוקד וקצר מועד המתבצע על ידי מטפל מקצועי המעורב באופן אקטיבי מאוד בטיפול, כחלק משיטת טיפול המשלבת מפגשים אחד על אחד וכן עבודה בבית מצדכם. שיעור ההצלחה הוא גבוה מאוד ועל כן מדובר בהזדמנות מצוינת בעבורכם ליצור איכות חיים משופרת שבמסגרתה ניתן לנהל את החרדה כך שהיא לא תשפיע עליכם או על הסובבים שלכם.

לסיכום
חרדת נטישה אצל מבוגרים היא תופעה מוכרת מאוד שמקשה על ניהול חיים תקינים ואופרטיביים. אם עניתם כן על הסימנים ויש לכם היסטוריה משפחתית או חוויתם טראומה, זה הזמן לגשת לטיפול שבמסגרתו תוכלו לקבל את הכלים לטובת יצירת איכות חיים משופרת – מבלי שהחרדה משתלטת על המחשבות, עד לכדי מצב של שיתוק. חרדת נטישה אצל ילדים כמו גם אצל מבוגרים היא איננה גזרת גורל, אלא ברת טיפול.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151