העצמה נשית

אין לו מושג למה הוא עשה את זה. עד כמה שזה לא באמת שינה לו, בשלב הזה של החיים שלו איתה, זה כאילו קרץ אליו לבוא ולהציץ בפנים. הוא יודע שהוא ממילא בישורת האחרונה של תיק הגירושין שלו, וכבר יש הסכמות על רוב מרכיבי הגט. בהחלט יתכן שהיה לי חלק לא קטן בזה, והגברתי את סקרנותו. פשוט לא יכולתי לעמוד מנגד. גם ככה ריחמתי עליו, כאשר סיפר לי את סיפורו. אחיקם התקרב אל השולחן ולקח את הסלולארי שלה לידו.

זה החל כשלוש שנים קודם לכן, זמן קצר לאחר שנורית הצטרפה אל שיעורי העצמה נשית באזור מגוריה. עד כמה שזה בטוח צעד טוב, היו לזה תופעות לוואי. הבולטת בהן, הייתה זה שאחיקם הרגיש עם הזמן שנורית מתנשאת עליו. כאילו היא יודעת משהו יותר טוב ממנו. ככל שעברו החודשים, זה רק החריף, ונורית הוסיפה אמירות קשות כלפיו, וביניהן, שנוצר ביניהם פער שלא ניתן לגשר עליו יותר. לפני שנה היא כבר הודיעה לו על רצונה להתגרש. עד כמה שאחיקם ניסה למנוע זאת, התברר שנורית נחושה בדעתה. בשלב כלשהוא, הוא הבין שאין לו כל ברירה ונכנע לדרישתה.

את אחיקם פגשתי במקרה באיזה סמינר עסקי ששנינו השתתפנו בו. מכר משותף חיבר בינינו. כשהבין שאני חוקר פרטי, הרגיש צורך לשתף אותי בסיפור האישי שלו. “כנראה שבאמת לא ניתן לגשר על זה יותר” ניסה לשכנע אותי במנטרה שנורית שכנעה אותו “זה לא שהיא לא אוהבת אותי יותר” המשיך לצטט לי את דבריה “היא רוצה להיות עצמאית ולא תלויה בי, ואחרי הגירושין היא תמשיך לחיות איתי. כדי שזה יהיה מבחירה ולא מכורח. אתה מבין ?!”. הדבר היחידי שהבנתי זה “שמכרו” לו אחלה סיפור. “זאת אומרת שאתם בעצם עדיין זוג, אבל מנהלים מאבק כלשהוא לפירוק השותפות ביניכם, כדי להמשיך ולחיות יחד ?” ניסיתי לבדוק שאני מבין נכון את כוונתו ואחיקם אישר זאת. “ואתה באמת מאמין לזה ?” שאלתי והוא כמו יהודי טוב שאל חזרה “למה ? אתה לא מאמין ?!”.

מצבים כאלה מעמידים אותי בדילמה. זה לא באמת שהוא רצה את עזרתי או את חוות הדעת שלי, אלא רק שיתף אותי בדבר. לא ידעתי עד כמה נכון לי להתערב ככה בחייו, ולכן ניסיתי להתנער ממנו. “תשמע, כבר קרו דברים כאלה בעבר. בחיים הכל יכול להיות” אמרתי ונפרדנו. בהפסקת הסמינר לאחר מכן, הוא ניגש אלי שוב. “חשוב לי לדעת למה אתה מאמין” הוא אפילו לא ביקש אלא דרש.

האמת, שלא קשה לראות דברים מהצד. זה היתרון של אלה שמתבוננים מחוץ לסיטואציה. הסברתי לאחיקם שכאשר אדם כלשהוא הולך ללימודי העשרה והעצמה, הוא בעצם משפר את מצבו הרגשי למקום גבוה יותר. זאת הסיבה שהולכים לדבר כזה. כשזה עובד ומשתפר, זה לא אמור לפתוח פערים מהסביבה, אלא בדיוק ההיפך. זה גורם לאדם לראות את החיים מנקודת מבט גבוהה ורחבה יותר, ונותן לו יותר יכולת להתעלות מעל לעצמו. מה שזה אומר בפועל, יותר כח, יותר סבלנות, יותר גדולה, יותר אהדה, הבנה ועוד. במצב כזה, היא אמורה הייתה להשתמש בכלים שהיא למדה כדי להעצים את הזוגיות שלה ולא להיפך. הסתכלתי על אחיקם והוא נראה מרותק. “לא חשבתי על זה בצורה כזאת” הגיב. לכן, אם נורית לא השיגה את התוצאה הזאת אז משמע, שאו שהיא לא באמת הלכה לשיעורים כאלה, או שהיא הלכה ולא באמת למדה מזה משהו, או… “או פשוט יש לה מה להסתיר ויש לה מניעים נסתרים”.

אחיקם נטה להסכים באופן כללי עם הרעיון אבל לא הצליח לקשור את זה למקרה שלו. “אבל מה האינטרס שלה ?” שאל “ככה או ככה היא תקבל ממני אותו דבר”. זה באמת הגיוני מה שהוא אמר. “בדיוק בגלל זה קוראים לזה נסתר” חייכתי כשאמרתי את זה. פירוק היחסים שלהם לא מסובך בכלל. שניהם יודעים איזה רכוש הם צברו, וכיצד לחלק אותו, ילדיהם גדולים ואין צורך לשלם תשלום מזונות. היא לא דורשת כתובה או פיצויי גירושין “ויחד עם זאת, היא עושה צעד לא הגיוני. היא מנהלת תהליך גירושין שהמטרה שלה היא לא לפרק את המשפחה אלא רק לקבוע את חלוקת הרכוש ?! ואז להמשיך לחיות יחד ?!”. נראה היה שאחיקם מתחיל להבין את רצף הדברים. “מה יכול להניע אותה לצעד כזה ?” שאלתי שוב ולא חיכיתי לתשובה “יש שם משהו שאתה פשוט לא יודע עליו”. שוב נפרדו דרכינו. הפעם ידעתי שזרעתי שם ספקות כלשהן.

כחודשיים לאחר מכן שמעתי ממנו שוב. הוא ניצל את העובדה שהיא השאירה את הנייד שלה כשהלכה לעשות ספורט וקרא את הודעותיה. הוא מעולם לא חיטט לה בדברים. הוא קרא שרשרת של הודעות מגבר כלשהוא, וההודעה האחרונה התייחסה לזמן עתיד “אני כבר לא יכולה לחכות ליום חמישי”. אחיקם ידע שבחמישי היא אמורה לנסוע לצפון כדי להשתתף בעוד סמינר העצמה נשית. כעת הוא מבין שאולי זה פיקטיבי.

אחיקם נתן לי את מספר הטלפון של הגבר שנורית התכתבה איתו. מהר מאד חשפתי בפניו את פרטיו של הבחור. מעבר לרומן שקרוב לוודאי נתעד ביום חמישי הקרוב, מעניין היה לגלות שהעסק של הבחור הוא לא במקרה אחד הספקים הגדולים במקום העבודה של נורית. מה שאומר שיש בקשר הרומנטי הזה טעם לפגם. “אם תשאל אותי” הוספתי “אני לא אתפלא אם נורית מנצלת את תפקידה לרעה, ומקבלת תמורה כספית כלשהיא ממנו, מה שאומר שיש לה כסף בצד איפשהוא”. זה הדבר היחידי שיכול להסביר למה היא רוצה לחלק כעת רכוש. היא רוצה שהכסף הזה ישאר שלה.

אחיקם התקשה לקבל את דבריי, אפילו שמפעם לפעם הוא מגלה עליה עוד ועוד. אחיקם היה אמיץ מספיק כדי לאפשר לי לבדוק זאת עבורו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151