פורים

פורים – תחפושות – משלוחי מנות – (סוכר ומתוקים) ו ADHD – 10 טיפים שיעזרו לילדכם ולכם לחוות את החג אחרת.

פורים עוד רגע כאן, התחפושות כבר בחנויות, יש הורים שמזמינים תחפושות מחו"ל והאמת היא שרוב הילדים לא יכולים לחכות כבר לפורים כדי להתחפש. אך, אם נהיה כנים זה חג שלא הכי אהוב עלינו הורי ילדי ADHD. החג מלווה לפעמים בדרמות (מיותרות) סביב התחפושת, רעשים (נפצים), והרבה ממתקים. אז מה אפשר לעשות לשנות את החוויה של הילד ושלנו ההורים?

* רכישת תחפושת: ילדים רבים רוצים תחפושת חדשה מהחנות, והורים רבים לוקחים את הילד לחנות לבחור, מה שמוביל הרבה פעמים לוויכוחים. יש ילדים שעבורם זו חוויה מפוקפקת בשל ריבוי הגירויים. נסו לחסוך מילדכם את חווית הקניות – הילד יכול לבחור תחפושת מקטלוג. כמו כן, תבדקו אפשרות לרכוש תחפושת יד שנייה (מחבר או כל שוק "קח תן") היתרון הוא שתחפושות אלו כבר עברו כביסה והבד יהיה יותר נעימה על הגוף.

* אל תחכו לרגע האחרון עם רכישת התחפשות ! ילדים עם רגישויות חושיות משמעותיות צריכים למדוד וללבוש כמה פעמים את התחפושת לפני החג עצמו. דבר זה יאפשר לכם למצוא את התוויות המגרדות, לבדוק אם הבד מגרד או מציק וכל זה לפני חגיגות פורים. בנוסף דבר זה יאפשר לילד להתרגל לבגד, וימנע ממנו את כל האי נעימות שלרוב קורים בגלל רכישה מאוחרת או חשש שיסתובבו עם התחפושת והיא תתלכלך.

* תשלחו עם ילדכם לגן/בי"ס בגדים להחלפה ובכל מקום שאתם הולכים כאשר הוא מחופש תאפשרו לו להחליף את התחפושת לפי בקשתו. בבקשה אל תשכנעו אותו להישאר עם התחפושת בשביל תמונה אם לא נעים לו שיחליף לבגדים.

* אל תתעקשו לאפר את ילדכם ואם הוא הסכים להתאפר. אל תשכחו לשלוח איתו מגבונים.

* הכנה מראש – הכינו לילדכם לוח זמנים של האירועים הצפויים. הילד ירגיש רגוע יותר ובטוח כאשר הוא יודע למה לצפות. תעברו על לוח הזמנים באופן קבוע וספקו מידע לכל אירוע. לדוגמא: אם יש בבי"ס קרנבל תחפושות באולם הספורט דברו על הרעש ועל הצפיפות. לפעמים עצם הידיעה של מה צפוי לקרות יכול לעזור לילדים עם צרכי נוספים להרגיש פחות חרדה.

* קוד סודי– סכמו עם ילדכם על קוד סודי, זה יכול להיות מילה, זה יכול להיות סימן מוסכם. מה שחשוב שהילד ידע שכאשר הוא מוצף מגירויים כמו רעש, צבעוניות או הצפה רגשית הוא יכול לגשת לגננת/מורה ולהגיד/להראות את הקוד הסודי וללכת למקום מוסכם לפסק זמן. כאן תפקידכם לעדכן את הגננת/מורה על מנת שזו תוכל ברגע האמת לאפשר לילד ללכת למקום רגוע יותר. באמצעות כלי זה נאפשר לילד לקחת שליטה על תחושותיו ולכבד אותו כאשר מרגיש מוצף. בנוסף בעצם זה שנאפשר לו מראש לקחת פסק זמן יתכן ורמת החרדה תרד והילד יצליח להתמודד עם הפחדים וגם עם הגירויים.

* לפני שאתם יוצאים למסיבת כיתה (אחה"צ, בערב) או כל אירוע קהילתי אחר, קיימו ישיבת צוות מהירה (כינוס משפחתי) ובה תיידעו את כל בני המשפחה כמה זמן אתם מתכננים להישאר ואייך אתם מצפים מהם להתנהג. הכנה מראש תאפשר לילד להתארגן עם עצמו אל מול האירוע שאליו הולכים.

* אם לילדכם רגישויות למזון או אלרגיות או בעיה חושית שמונע מהם לאכול ממתקים, תכננו מראש חלופות. דווחו מבעוד מועד לגננת/מורה על מנת שהילד יקבל משלוח מנות אכיל. במקביל הכינו חלופות(ואפילו משלוח מנות שיהיה בכיתה) שבמידה ויקבל דברים שלא יכול לאכול יהיה לו אפשרות בכל זאת ליהנות ממשלוח המנות. תשאלו אותם מה הם היו רוצים לאכול במסיבה או מה לשים במקום במשלוח מנות – הם יודעים מה טעים להם!

* משלוח מנות ובי"ס/גן: שתפו את הצוות החינוכי בהמלצה של המחלקה לתזונה במשרד הבריאות אשר מציעה לקיים את מנהג משלוחי המנות "קצת אחרת"

http://www.health.gov.il/SUBJECTS/FOODANDNUTRITION/NUTRITION/BROCHURES/Pages/Purim.aspx

* מה נעשה עם כל הממתקים שקבלנו במשלוח מנות? הגבילו את מספר הממתקים שהילד יכול לאכול בביום (חלקו לכמה ימים שיהיה להם כמה ימים מתוקים). הוציאו את כל הממתקים עם צבע מאכל אדום, צהוב, כחול – אלו נמצאו הכי מזיקים לבריאות הילד.

חג פורים לא צריך להיות תקופה מלחיצה עבור ילד עם בעיות חושיות והפרעת קשב וריכוז. הכי חשוב זה לכבד את הילד ולא ללחוץ עליו להתחפש, להתאפר או להשתתף במסיבה כזו או אחרת. זכרו הילד לא עושה שום דבר אישית נגדכם – חג זה הוא חג הגירויים ואלו לפעמים באמת בלתי נסבלים!

מקווה שעצות אלו יעזרו למשפחתכם ליהנות מחג פורים. אתם מוזמנים לשתף מחשבות, חששות, קשיים, רגעים מצחיקים ותמונות משנה שעברה ומההכנות לפורים 2016
כמעט פורים שמח

אורן זך, בת 50, מרגיעה, מסבירה מדריכת הורים לאתגרי קשב וריכוז,
מנחה סדנאות ומרצה בנושאי הפרעות קשב מנקודות מבט שונות.

בעלת תאר ראשון במדעי הרוח והחברה (תיאום וניהול קהילתי), תאר שני באנתרופולוגיה וסוציולוגיה: התמחות בייעוץ ארגוני תהליכי, הנחיית קבוצות וייעוץ פרטני, לימודי חינוך בסמינר הקיבוצים, תעודת הדרכת הורים "מכללת עידן הורות" – שלוחה של מכללת תל חי, לימודי התמחות בהפרעת קשב וריכוז, מרצה מאושרת על ידי משרד החינוך.

מוזמנים לדף הבית: https://www.facebook.com/orenzach.adhd

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151