בגידה

החיים ביחד אחרי בגידה
בגידה מפילה חללים רבים, והיא פוצעת בדרך כל את כל המעורבים: את “הבוגד”, את “הנבגד”, ובדרך זאת או אחרת גם את “הצלע השלישית”. אלה פצעים עמוקים שהריפוי שלהם מחייב התייחסות רגישה מאוד של שני הצדדים אל המציאות החדשה שלהם, ובני הזוג יעשו בחכמה אם יחליטו להיכנס לתהליך הזה בעזרתו של אדם מקצועי.

הקורבן הגדול ביותר של בגידה הוא תמיד האמון בין בני הזוג.

בגידה פוגעת באמון לתמיד, והצד הנבגד לא יכול יותר להאמין בבן זוגו כפי שהאמין בו קודם. הוא אף פעם לא יהיה שקט ובטוח שבן זוגו נמצא במקום שבו הוא אומר שהוא נמצא, והוא אף פעם לא יוכל יותר להרגיש משמעותי וחשוב לבן זוגו כפי שהוא הרגיש קודם.

בסדרת המאמרים במדור הזה נתייחס אל כל ההיבטים של בגידה עם תשובות מעשיות שמתאימות לכל מקרה. ומכיוון שבגידות הן תופעה כל כך שכיחה במציאות שלנו, המאמרים בסדרה הזאת חשובים מאוד לכל זוג שהתנסה בבגידה.

אבל הסדרה הזאת חשובה לא פחות גם לזוגות שלא התנסו בבגידה, כי אף אחד לא מחוסן מבגידה.

אין רגש חזק יותר מאהבה רומנטית. בגללה אנשים מוכנים לעזוב את המשפחה, להרוס את היחסים עם הילדים, לפגוע בקריירה ולהפסיד רכוש. מה שמעורר רגש כל כך חזק הוא הכמות הגדולה של אהבה והערצה שאדם אחד מקבל מאדם אחר, שגורמת לו לגעת בעננים. ומהרגע שהוא התנסה בעננים, הוא לא יכול לוותר עליהם. לכן בגידה יכולה להתרחש בכל מערכת זוגית, ואין שום חכמה בהתייחסות שאננה של “אצלנו זה לא יקרה” כלפי האפשרות הזאת.

השאלה המטרידה הראשונה בנושא הבגידה היא אם יש אנשים שנולדו בוגדניים, ואם הם יחזרו ויבגדו. והתשובה לשאלה הזאת היא בהחלט כן, יש אנשים כאלה, גם גברים וגם נשים. יש אנשים שלא יוותרו על הריגושים של אהבה אסורה, ויש אנשים שהתאוות שלהם חזקות יותר מכל ההבטחות וההתחייבויות שהם יתנו לבן הזוג שלהם או לעצמם.

אבל זה לא הסיפור של רובנו. אמנם כולנו מועדים למצוא את עצמנו מעורבים ברומן צדדי, וכולנו מועדים אפילו להתאהב. אבל רובנו ייצאו מהבור עם התחייבות חזקה יותר לשמור על מה שיקר להם.

השאלה המטרידה השניה מגיעה תמיד לאחר ההתאוששות מהגילוי והזעזוע וההלם: האם אפשר לשקם את האמון במערכת יחסים שטולטלה על ידי בגידה? איך אפשר לבטוח באדם שבגד? איך יכול בן הזוג הנפגע להיות בטוח שזה לא יקרה שוב?

אז גם התשובה לשאלה הזאת היא בהחלט כן, אפשר לשקם את האמון, אם מתייחסים בצורה מציאותית ומפוכחת יותר אל כל הנושא של נאמנות. קודם האמינו בני הזוג במשהו שלא היה קיים: שלהם זה לא יכול לקרות. מעכשיו הם צריכים להיות הרבה יותר רציניים ואחראיים, מתוך ידיעה שכל אחד יכול לבגוד, ולכן שום דבר יותר לא מובן מאליו.

הם למדו על בשרם שאין טעם בבילוש וחיטוט כדי לגלות את מעשיו של בן הזוג, כי בגידה לא מגלים, בגידה מונעים. והם למדו שהם חייבים להימנע מדיבור עוין, מהתרחקות והתעלמות, מזלזול והאשמות, ומכל דבר אחר שגורם לבן הזוג להרגיש רע, כי בגידה לא מתרחשת אף פעם בחלל ריק, בגידה צומחת תמיד ביחסים שבהם צרכים בסיסיים מאוד לא מקבלים מענה.

לבני זוג שיצליחו לעבור בהצלחה את מסלול הכאב הקשה הזה יש סיכוי גדול לא רק לחדש את האהבה ביניהם, אלא גם להבטיח רמה גבוהה הרבה יותר של התחשבות ושיתוף.

ד"ר צביה גרנות
מטפלת מוסמכת לזוגיות
http://www.zviagranot.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151