למה ילדים עם הפרעת קשב וריכוז משקרים?

ישנן שתי סיבות עיקריות:

1. אחד המאפיינים של הפרעת קשב הוא התנהגות אימפולסיבית. הילדים פועלים הרבה פעמים מהמקום האימפולסיבי ונוטים להסתבך בגלל התנהגות זו. הילדים שמסתבכים חוששים לספר את האמת כי קשה להם להתמודד עם מה שעשו כתוצאה מהתנהגות האימפולסיבית. הם לא באמת רצו לעשות נזק, לפגוע זה פשוט חזק מהם ואז הם מפחדים להודות שהם קבלו החלטה פזיזה או לא סיימו את העבודה שנאמר להם לעשות, ויודעים שזה יגרום לענישה.

2. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים לשמור על קשרים חברתיים ואחת הסיבות זה בגלל השקרים. למעשה הם נמצאים במעין לופ שקשה להן לצאת ממנו. הם מרגישים חסרי ביטחון ואז רוצים להרשים את החברים, משקרים להם, החברים לא רוצים להיות איתם בקשר כי הם שקרנים והנה מעגל קסמים.

כל מה שהילדים עם הפרעת קשב וריכוז רוצים זה להרגיש חכמים, חשובים והשקר עוזר להם להראות דומים ולא יוצאי דופן כמו שהם נתפסים על ידי החברים.

כהורים מה אפשר לעשות?

1. "חיסרון השקרים" . עזרו לילדכם להבין את החיסרון בלספר שקרים. שתפו אותו באירועים מחייכם שבהם מצאתם את עצמכם במצבים שהקשר פגע בכם ומה היה המחיר.

2. "השלכות ". תחליטו מה ההשלכות על יהיו על כל פעם שהילד ישקר. ההשלכות צריכות להיות כאלו שיגרמו לילד להבין שיש תוצאה להתנהגות אך גם ראליות עבורכם על מנת שתוכלו להתמיד ולא תצברו תסכול על כך שהילד מנסה אתכם כל יום מחדש.

3. "לשבור את מעגל הקסמים" . יתכן מאוד וההשלכות להתנהגות לא באמת תישנו את התנהגותו של הילד. ייווצר מצב שהילד משקר, אתם מגלים מבקשים את האמת נותנים לו עונש והוא לא ממש מתרגש מהעונש – מכאן שיש סיכוי שבאותו מצב הוא ישקר שוב והנה לנו מעגל הקסמים. נסו לשבור את המעגל הזה על ידי כך שלא תענישו אותו אלא תשלחו אותו לחפש באינטרנט מידע על הסיטואציה לגביה הוא שיקר, או אולי ללכת לצלם את האמת מול השקר או כל פעילות חינוכית אבל שהיא לא נתפסת כענישה. נסו להיות יצירתיים. לזכור המטרה שלנו שילמד כל פעם מחדש שלשקר זו לא אופציה, עד שילמד ויפנים ויצליח לשלוט בדחף הזה.

4. "עצור ותחשוב" .עודדו את ילדכם לחשוב לפני שהם מדברים. ילדים אימפולסיביים נוטים לענות במהירות. תן לילד שלך את ההזדמנות לעצור ולחשוב תחילה ,סביר להניח שהוא שתשובתו תהיה אמתית והוא לא יצטרך לשקר. כמו כן, שימו לב לשאלות שאתם שואלים , אם מדובר בשאלה שהסבירות היא שהוא יענה בשקר – נסחו אותה מחדש ובתחילת השאלה אימרו לילד שאתם מבקשים שיעצור רגע, יקשיב לשאלה עד הסוף יספור עד 10 ורק אז יענה. הסבירות שנקבל תשובה אמתית גדלה.

5. "הזדמנות שנייה" . ילדכם פלט שקר. אתם יודע את זה והוא יודע את זה. לעיתים כדי לעצור את השיחה ממש ברגע שהשקר נפלט ולתת לו את ההזדמנות להתחיל מחדש. לדוגמה, "דני, אני רוצה שתחשוב על מה שאמרת. אני אתן לך הזדמנות נוספת לומר לי את האמת ללא עונש על שקר". גם אם אתם מגלים מאוחר יותר שהילד שלך שיקר, אתם עדיין יכולים לתת לו את ההזדמנות לומר את האמת.

6. "לקחת אחריות" . למדו את ילדכם לקחת אחראיות על השקר. לא משנה מה הייתה הסיבה לשקר הוא צריך להבין שעליו לקחת אחראיות. נסחו אתו מחדש את התשובה הנכונה, תבקשו שיביע חרטה ויתנצל. ברגע שהשקר יצא לא להוכיח אלא לשבת ולדבר ולחשוב עם הילד איזו אסטרטגיה יכולה לעזור לו לעצור רגע לפני שהוא משקר. משחק תפקידים הוא כלי שיכול לעזור כאן.

7. "לשבח , לשבח ועוד קצת לשבח". היו ערניים מתי ילדכם דובר אמת ובטח ובטח בסיטואציות שלא פשוטות לו לשתף. זה הרגע להרבה עידודים וחיזוקים ואפילו אפשר לתגמל במידת הצורך והכל על מנת שיחווה חוויה חיובית שתגרום לרצות לספר את האמת בפעם הבאה.

8. "הדרך אל הלב". תמצאו את הדרך אל הלב של הילד. תאהבו אותו. תדברו אתו. תהיו קשובים, שקפו לו רגשות, תתמכו בו ותעודדו אותו. תתעניינו בתחביבים שלו, בחוגים, תהיו שותפים לפעילויות שלו. תראו לו מי הוא באמת יכול להיות ואיפה הפרעת הקשב היא יתרון ולא רק חיסרון.

לסיכום, לעולם אל תתייחסו לילדכם (עם הפרעת קשב או בלי) כילד שקרן או ילד שלא כנה, תכבדו אותו, תאהבו אותו, תעודדו אותו. תזכרו שהוא לא באמת אוהב לשקר אלא זו הדרך שלו להתמודד עם הקשיים ותפקידכם לתת לו את הכלים ולהכיל אותו ברגעים האלו. ואם כל אלו לא עוזרים חפשו עזרה מקצועית.

אורן זך, בת 50, מרגיעה, מסבירה מדריכת הורים לאתגרי קשב וריכוז,
מנחה סדנאות ומרצה בנושאי הפרעות קשב מנקודות מבט שונות.

בעלת תאר ראשון במדעי הרוח והחברה (תיאום וניהול קהילתי), תאר שני באנתרופולוגיה וסוציולוגיה: התמחות בייעוץ ארגוני תהליכי, הנחיית קבוצות וייעוץ פרטני, לימודי חינוך בסמינר הקיבוצים, תעודת הדרכת הורים "מכללת עידן הורות" – שלוחה של מכללת תל חי, לימודי התמחות בהפרעת קשב וריכוז, מרצה מאושרת על ידי משרד החינוך.

מוזמנים לדף הבית: https://www.facebook.com/orenzach.adhd

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151