פרשת בלק

"ויפתח ה' את פי האתון ותאמר לבלעם", סיפור מעניין אנו קוראים השבוע בפרשה, בלק מלך מואב חושש מבני ישראל , הוא קורא לבלעם – הנביא של "מדין", ומבקש ממנו לקלל אותנו, בלעם שש ושמח על המציאה. הוא בעצמו איננו אוהב גדול של היהודים, בפרט כאשר הוא הולך להרוויח כסף מכובד מאוד.

התורה מספרת לנו על תקלות רבות לאורך הדרך, ה"אתון" עליה רכב עושה "בעיות" עד שבפעם השלישית האתון נעמדה וסירבה ללכת, למרות המכות שזכתה לחטוף מבלעם. או אז בדלית ברירה, "ויפתח ה' את פי האתון", היא מתחילה להתדיין עם בלעם למה אתה מכה אותי? בלעם משיב לה, לבסוף, מתגלה איליו מלאך ה' ומסביר לו ש"לא כדאי ללכת לקלל את בני ישראל".

בלעם לא מוכן לוותר, ומקבל אישור ללכת להיכן שהוא רוצה, הסוף מוכר לכולנו, שלוש פעמים ניסה עם כל מיני טריקים לקלל את בני ישראל, אך, בדלית ברירה, ברך אותנו בברכות הטובות ביותר שקיימות בתורה. עד, שנבואת בלעם היא אחת המקורות היחידים בתורה אודות הגאולה ובואו של מלך המשיח – "דרך כוכב מיעקב וקם שבט מישראל…".

פרשה זו, היא היחידה בתורה ש 90% ממנה נאמרו בנבואה למשה, הרי אף אחד לא היה בחלום הלילה אצל בלעם, אף אחד מבני ישראל לא ליוה אותו בדרך ופגש את האתון, וגם אף אחד לא בא לגלות לנו מה בדיוק אמר בלעם לבלק ולשרי מואב. התורה באה ללמד אותנו על חיבתו של האלוקים לבני ישראל. יחד עם זה, כל מילה הנאמרת בתורה הינה הוראה לנו, וכמובן שעלינו ללמוד לא מעט מפרשה זו.

על לפי דברי הגמרא במסכת סנהדרין בלעם היה מצאצאיו של "לבן" (אביהן של רחל ולאה) ובדומה לו גם "עמלק" היה נינו של יצחק, לפעמים באים כל מיני "ידידים" וטוענים גם אנו קשורים לעם ישראל, אני נינו של יצחק, או בן-דוד של כל השבטים, ולכן גם לי יש את הזכות לחוות דעה, ואלי אף לשלוט על בני ישראל.

באה התורה ומספרת לנו סיפור שלם, ללמדנו, זה לא משנה מי בדיוק היה הסבא שלך, וגם לא מי הוא הסבא של הסבא שלך, מה שמשנה זה – מי אתה? אם אתה מעוניין לעשות את רצון ה' , אזי אתה משלנו. אך אם רצונך הוא בכיוון ההפוך, הרי שסופך להיות כסופם של בלעם, עמלק וחבריהם. אם נסתכל טוב נראה שהאותיות הסופיות של בלעם וההתחלה של עמלק הן אותם אותיות, דבר המראה את הקשר בין שניים אלו.

לפעמים באים חברים לשכנע אותנו לעשות מעשים לא כל כך רצויים, או אף גרועים ביותר, אבל אנו מנסים להסביר לעצמנו שזה בעצם טוב, והמעשה אותו אנו מעונינים לעשות הוא רצוי, "מאדם זה – מצווה לגנוב", "אותו – חייבים להרוג", אנו מוצאים כל מיני סיבות ותירוצים כדי לממש את הרע הצפון בתוכנו. עלינו לדעת שמחשבות אלו הן מחשבות של בלעם או של עמלק, זהו אמנם קרוב משפחה, ידיד טוב, אבל מחשבותיו ותכנוניו, הם בדומה לבלעם ועמלק.

אז מה עושים? איך נדע בדיוק מהו רצון ה', מי יאמר לנו איזו מחשבה היא טובה, ואיזו בכיוון הנגדי? לכך צריך שתהיה בתוכנו יראה ואהבה לה', קיום התורה ומצוותיה צריך להיעשות עם בסיס ראשוני של "יראה" – ביטול מוחלט לרצון ה' הנאמר התורה. בהמשך, צריכות המצוות להיעשות מתוך אהבת ה'.

כאשר הבסיס למעשינו הוא רצון ה' ואהבתו, יסייע הדבר לעשות רק את הדבר הנכון והרצוי. מסיבה זו, גם המילים יראה ואהבה קשורות ביניהן, הסוף של יראה – זו ההתחלה של אהבה, כאשר הבסיס הוא יראת ה' אזי נוכל אחר כך לקיים את המצוות גם מתוך אהבת ה', לא נטעה לעשות דברים שהם נגד רצונו ובכך נסיים את תפקידנו בעולם, ונזכה להבטחה הנאמרת בפרשתינו – ביאת משיח צדקנו בקרוב ממש.
שבת שלום ומבורך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151