טיוטת תשובת הממשלה לבג"ץ: פינוי חאן אל-אחמר עלול לפגוע "בתהליך ועידת שארם" מול הפלסטינים

ח"כ מתן כהנא תקף: "מסתבר שפינוי חאן אל אחמר יפגע בתהליך שארם שנועד לייצר אופק מדיני… לא, אתם לא מתבלבלים.
מדובר בטקסטים של ממשלת בן גביר-סמוטריץ-נתניהו"

בלשכת ראש הממשלה נתניהו התקיים דיון על חאן אל אחמר ועל התשובה שהמדינה צריכה להעביר לבג"ץ עד ה-1 במאי, לאור עתירת "רגבים" הדורשת להרוס את המאחז הבלתי חוקי.

בטיוטת תשובת המדינה לבג"ץ שפורסמה ב"ישראל היום" נכתב בשם שר הביטחון, ראש הממשלה והמנהל האזרחי כי יש למחוק את העתירה למימוש פינוי חאן אל-אחמר. בתשובה הודגש כי מבחינת הדרג המדיני יש לפנות את ח'אן אל-אחמר ולמצוא חלופה מוסכמת עם התושבים, אך בית המשפט לא צריך להתערב במועד הפינוי שתלוי גם בשיקולים מדיניים.

אחת הסיבות המרכזיות, שמובאות בתגובה לבג"ץ, היה חשש שפינוי ח'אן אל-אחמר בעת הזו יפגע במאמצים להרגעת האזור שנעשו במסגרת ועידת שארם ומכונה בטיוטת התגובה "תהליך שארם".

"ביום 26.2.23 התקיימה ועידה מדינית בעקבה, ולאחריה (ביום 19.3.23) התקיימה ועידה נוספת בשארם א-שייח' (להלן: 'תהליך שארם'. בוועידות אלה כונס מפגש 'מחומש' בהשתתפות נציגים מדיניים וביטחוניים בכירים מישראל, מהרשות הפלשתינית, ממצרים, מירדן ומארה"ב, על מנת לגבש מהלכים, ביטחוניים בעיקרם, למניעת הסלמה באיו"ש. זאת, על רקע שיח מתמשך בשבועות האחרונים וחתירה להרגעת השטח בזירה הפלשתינית בכלל, ובפרט לקראת חודש הרמאדן וחג הפסח. 

"במסגרת ההצהרה המשותפת שפורסמה בסיום הוועידות, הצהירו הצדדים כי נפגשו במטרה לייצר אופק מדיני ולקדם צעדים בוני אמון לחיזוק הדיאלוג הישיר בין מדינת ישראל והרשות הפלשתינית", נכתב בטיוטת התגובה.

עוד נכתב: "בנוסף, הצדדים אישרו את מחויבותם לקידום הביטחון והיציבות באזור וכן אישרו את נכונותם ומחויבותם לעבוד בדחיפות להפסקת הצעדים החד-צדדיים ("work to end"). במסגרת הוועידות נדונו גם דרכים ואמצעים להורדת המתיחות בשטח בין ישראל לבין הפלשתינים וכן דרכים לפיתוח מנגנוני ריסון ומניעת אלימות והסתה. כמו-כן, הצדדים אישרו את מחויבותם להסכמים קודמים והביעו רצון כי סוגיות שטרם נענו, יקודמו באמצעות דיאלוג ישיר.

"הצדדים הדגישו עוד את החשיבות של קיום הפגישות במתכונת זו, וכי הם מצפים להמשיך ולשתף פעולה לשם חיזוק הבסיס למשא ומתן ישיר בין הצדדים. לבסוף, ציינו הצדדים כי יפגשו שוב. כלל המדינות המעורבות במגעים, וכן מדינות נוספות בקהילה הבינלאומית, רואות בשיחות אלו פריצת דרך חשובה ובעלת פוטנציאל ליציבות האזור ולקידום יעדים משמעותיים לטווח הארוך".

בהמשך נכתב בטיוטה: "בנוסף, ועד כמה שניתן לפרט בגלוי, המשיבים יציינו כי במסגרת תהליך "שארם" שנזכר לעיל (כאמור, הצדדים הצהירו כי הם רואים חשיבות להמשך שיתוף הפעולה וציינו כי יפגשו שוב), סביר שיועלו על-ידי הצדדים דרישות מדיניות וביטחוניות שונות, המשליכות, בין היתר, על השיקולים הרחבים הנוגעים לעניין אופן ועיתוי מימוש צווי ההריסה במתחם ח'אן אל-אחמר.

"על רקע האמור, ואחר שהדברים נבחנו על-ידי גורמי המקצוע במטה לביטחון לאומי ועל-ידי היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל, נמצא כי מתן הצהרה בעת הנוכחית על מועד מימוש צווי ההריסה במתחם ח'אן אל-אחמר, עלולה אף היא לפגוע במאמצים שמתקיימים כעת להורדת המתיחות בין הצדדים ולהגעה להסכמות שונות במסגרת תהליך זה, לרבות ביחס למימוש צווי ההריסה בשטח, כפי שיפורט בהמשך".

ח"כ מתן כהנא מהמחנה הממלכתי תקף את הממשלה: "מסתבר שפינוי חאן אל אחמר יפגע בתהליך שארם שנועד לייצר אופק מדיני… לא, אתם לא מתבלבלים. מדובר בטקסטים של ממשלת בן גביר-סמוטריץ-נתניהו".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151