דרכים ליהנות מליל הסדר

בואו נהיה כנים – כולנו התנסינו בכמה סדרים משעממים למדי בחיינו, או בכאלה שהפכו לעוד מסיבה משפחתית סתמית וחסרת משמעות. כדי לרענן את הסדרים המשפחתיים ולהחדיר לתוכם יותר משמעות והנאה, אספנו בשבילכם כמה העצות:

1. צאו לחנות של ‘הכל בדולר’ וקנו כמה “עזרים חזותיים” לעשר המכות. כשתגיעו לחלק הזה בהגדה, שלפו מתוך שקית מוכנה מראש ערימת צפרדעים… פרות ובהמות מפלסטיק… חיות טורפות, נחשים ועקרבים… כדורי פינג-פונג (ברד)… משקפי שמש שחורות (חושך)… היו יצירתיים ומשעשעים. הילדים והמבוגרים יאהבו את זה.

2. קנו כמה “פרסים” זולים וממתקים קטנים לילדים. מי שישאל שאלה טובה, יקבל פרס. חלקו פרסים גם על שאלת ארבע הקושיות, פרסים לזמרים המוצלחים וכדומה. הפרסים יעסיקו את הילדים לכל הפחות עד שיחשבו על שאלה טובה נוספת, ויחזרו לעניינים.

3. אמרו לכולם שבליל הסדר הם כמו משפחה מלכותית אמיתית. מכיוון שמלכים ומלכות לא מוזגים שתייה לעצמם, כל אחד צריך לבחור לעצמו “שותף למזיגה” שימלא, בזמן המתאים, את כוסותיהם ביין או מיץ ענבים. המשתתפים בסדר יתחלקו לזוגות וייהנו מזה.

4. קראו את ההגדה בצורה קולחת וצרפו הסברים בלשון קלה וברורה שתתאים לכל המסובים. חלקו ביניכם את קריאת ההגדה ‘לפי התור’, על פי סדר הישיבה סביב השולחן.

5. אפשר לעצור מדי פעם את הקריאה המונוטונית לשם דיון רציני על אחד הנושאים הנידונים. אולי תרצו להכין מראש כמה שאלות שתוכלו להפנות למשתתפים, כגון: *אם ההגדה אומרת לנו שאנחנו עדיין עבדים ולא בני חורין, כנראה הגדרת ה’חירות’ שלנו שונה מאוד. אנחנו חיים במדינה יהודית דמוקרטית, האם איננו חופשיים? מהי ההגדרה היהודית לחופש?

*לשנה הבאה בירושלים. למה אנחנו נשארים כאן? מה משמעותה של ארץ ישראל בשבילנו? האם הייתם רוצים לעזוב ולחזור לארץ ישראל?

*הבן החכם לא נשמע כל כך חכם, נראה שהוא לא יודע כלום. מהי ההגדרה היהודית ל”חכם”?

אין דבר כזה ‘שאלה טיפשית’. עודדו אווירה שבה כולם ירגישו חופשיים לשאול שאלות על מה שנאמר בהגדה. ברגע ששאלה כלשהי נשאלת, בקשו מכולם לנסות לחשוב על תשובה אפשרית, ו/או לחפש אותה בתוך ההגדה.

6. בקשו מכולם לאכול ארוחה קלה לפני שהם מגיעים לסדר. ככה הם לא יגוועו מרעב, ולא יריצו את ההגדה במהירות. זה לא מפגש אכילה – הקריאה והדיונים בהגדה הם כל העניין בערב הזה! הודיעו למשתתפים מראש שהם יקראו את ההגדה וידונו בסוגיות שונות זמן רב לפני שיגיעו לאוכל. אל תניחו לארוחה להפוך למרכז הערב.

7. השתמשו באותן הגדות כדי שכולם יוכלו לעקוב בקלות אחר המתרחש.

8. ייחדו נושא מיוחד לכל אחד מהמשתתפים. למשל, בקשו מאחד האורחים להתעמק בחלק הדן בארבעת הבנים ולומר עליו מספר מילים בשולחן הסדר.

9. אם אתם מנסים לתמרן את המשפחה לעבר התמקדות בנושאים היותר משמעותיים, נסו לארח השנה את הסדר בביתכם -”יתרון המגרש הביתי”, והקפידו להזמין גם אורחים שאינם בני משפחה. כשיש “אורחים”, אפילו הקרובים הציניים ביותר משתדלים להתנהג הכי טוב שהם מסוגלים.

ליל סדר מהנה וחג שמח וכשר
מצוות ישראפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151