משה ניסים: מערך הגיור כשל, הצעת השר כהנא תגביר התבוללות

השר לשעבר עו"ד משה ניסים התארח באולפן ערוץ 7 לשיחה כואבת על הכשלים בגיור בישראל. "שואה רוחנית של העם היהודי"

שר המשפטים והאוצר לשעבר משה ניסים התארח באולפן ערוץ 7 ודיבר בכאב על בעיות הגיור בישראל ועל הרפורמה שמבקש לקדם השר מתן כהנא ולדעתו תוביל למצב קשה עוד יותר מהקיים.

נסים מונה על ידי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו לעמוד בראשות ועדה שתגבש המלצות בסוגיית הגיור בישראל, המסקנות הוגשו אך דבר מאז לא נעשה.

ראשית, מבקש השר לשעבר להסביר את מהות הבעיה. “חשוב מאוד שהציבור ידע שמדובר בעלייה הגדולה שבאה מארצות ברית המועצות לשעבר. בין הבאים יש כיום כ-500 אלף שאינם מוגדר יהודים. בכל שנה מתווספים עוד כ-10,000 עולים וצאצאצים שאינם יהודים וזה יעלה לכ-20 אלף מדי שנה בעקבות המלחמה באוקראינה”.

“האנשים הללו אינם יכולים להינשא ליהודים וזה מצב בלתי נסבל שיש בתוכנו צבא גדול של לא יהודים.

בגלל שאין יכולת להינשא על פי החוק הדבר גורם להתבוללות ויש כמאה אלף זוגות מעורבים של יהודים ולא יהודים”, הוא מוסיף.

ניסים ציפה שהעוסקים בתחום הגיור יבינו את גודל הבעיה וחשיבות מציאת פיתרון ראוי ומקיף. “מי שעוסק בגיור צריך להבין את חומרת הבעיה ואת הצורך לפתור אותה. מדובר בהתבוללות שמתרחשת בתוככי מדינת ישראל. בתפוצות יש למעלה מ-70% של התבוללות. צריך להגדיר זאת כשואה רוחנית של העם היהודי ואנחנו יושבים כמעט שאננים. הממשלות השונות וגם הרבנות הראשית לא פעלו מספיק וחובה כעת למצוא פיתרון על פי ההלכה”.

הוא מזכיר כי “לפני הוועדה בראשה עמדתי פעלה ועדת נאמן שהמליצה המלצות ואז קם מערך הגיור הממלכתי בהנהגת הרבנות הראשית. המערך הזה כשל לחלוטין ויצר מצב של התגברות ההתבוללות. הדיינים היו פקידים, כל ההליכים נבחנו ובסוף יש 1,500 מתגיירים בשנה, בקושי טיפה בים”.

אחרי שהובן שמערך הגיור אינו מצליח להקיף את הבעיה, נכנס עו”ד ניסים לעובי הקורה. “ואז פנה אלי ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו כדי שאעמוד בראש ועדה ואכין המלצות לפיתרון הבעיה הזו. סגרתי את משרדי, ישבתי שמונה חודשים והשקעתי את נשמתי בנושא והגשתי המלצות. הן בנויות על הצורך בגיורים המוניים מדי שנה. כיצד? לכונן סמכות שיפוטית, במקביל לבתי משפט מחוזיים ובתי הדין הרבניים, שתיקרא בתי הדין לגיור – והגיור יהיה ממלכתי. ועדת מינויים תמנה את הדיינים ותבחר מתונים בדין שאצלם בית הלל והרמב”ם אינם נחשבים בעייתיים. בכל מחוז יפעלו כמה בתי דין, שישבו מבוקר עד ערב ויעסקו אך ורק בגיור ויעודדו אנשים לבוא ולהתגייר וכך לנסות לפתור את הבעיה”.

את הרבנות הראשית ביקש לא לערב כסמכות על. “כשמדובר על סמכות משפטית, אין קשר לרבנות. כמו שבבית משפט השופטים קובעים וניתן לערער על קביעתם, כך זה יפעל באותו אופן ממש. כך אפשר להגיע ל-10,000 גיורים בשנה. לבושתה של הממשלה, אפילו לא קיימו דיון בהצעות שלי”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151