קצבת הפרישה של הביטוח הלאומי בארה"ב – כל מה שצריך לדעת

כולנו יודעים שיום אחד נגיע לגיל הפרישה, אך למרות זאת איננו מקדישים לכך את תשומת הלב הראויה ואיננו מתכוננים כראוי. חשוב שכבר מגיל צעיר נהיה מודעים לזכויותינו בביטוח הלאומי פה בארה”ב (Social Security Administration) ונתכונן בהתאם בכדי להמנע מהפתעות.

קצבת הפנסיה מטעם הביטוח הלאומי היא הכנסה פנסיונית ממשלתית. עבור גימלאים רבים הכנסה זו היא החלק העיקרי בפרנסתם בעת הפרישה. אבל מצד שני, חוסר הבנה של איך תכנית זו מחושבת גורם לרבים לאבד חלק ממה שמגיע להם. לכן הכנו עבורם מדריך שיעשה לכם סדר בדברים.

מדריך זה יסקור את ההטבות המגיעות לכם בביטוח הלאומי, מי זכאי, כיצד הן מחושבות וכל מה שצריך לדעת על קצבת הפנסיה של הביטוח הלאומי ועל מקסום התועלת.

מהי קצבת הפנסיה של הביטוח הלאומי?

עד לחקיקת חוק הביטוח הלאומי, עבור רבים המשמעות של הזקנה הייתה חיים בעוני או תלות באחרים אשר ידאגו לצורכיהם הכלכליים. ב 1935 נחקק חוק הביטוח הלאומי אשר נועד להבטיח את הביטחון הכלכלי בגיל הפרישה. החוק לא הפך את העולם למושלם, אך בהחלט הביא לשינוי ענק. אמנם עברו כבר כמעט 100 שנים, אך הרעיון מאחורי החוק נשאר זהה – הפרשה לחיסכון במהלך שנות העבודה וקבלת ההטבות בתקופת הפרישה.

מי זכאי לקצבת הביטוח הלאומי ?

כל אזרח אמריקאי, או תושב חוקי, אשר שילם את תשלומי הביטוח הלאומי במשך לפחות 10 שנים, זכאי לקצבת פנסיה בהגיעו לגיל 62.

כיצד זה עובד?

תשלומי הביטוח הלאומי מבצעים באופן אוטומטי על ידי המעסיק והם מקוזזים מתלושי השכר. נכון להיום שיעור התשלום עומד על 6.2% המקוזזים מהשכר ו 6.2% נוספים אותם משלם המעסיק. הביטוח הלאומי משתמש בכספים אלו על מנת לתמוך באלו הזכאים לתמיכה.

ישנו קשר ישיר בין הסכומים שהפרשתם לחיסכון לבין תשלומי הפנסיה שלכם. הביטוח הלאומי עוקב אחר ההפרשות לפנסיה במהלך חייכם, וככל שתפרישו יותר כך תזכו ביותר הטבות.

+ לצורך קבלת הקצבה יש צורך ב 10 שנות חיסכון לפחות.

+ גיל הזכאות לפנסיה הוא 62, אך תוכלו לבחור לקבל את הפנסיה בגיל מאוחר יותר ולהנות מקצבה מלאה.

+ גיל הפרישה בו זכאים לקצבה מלאה 100% משתנה לפי שנת הלידה:

סוגי קצבאות הפרישה של הביטוח הלאומי
ישנם 3 סוגים עיקריים של הטבות בתכנית הפנסיה של הביטוח הלאומי:

קצבה אישית – זוהי קצבת הפנסיה שלה זכאי כל עובד אשר הגיע לגיל 62, בתנאי ששילם את תשלומי הביטוח הלאומי לפחות 10 שנים. קצבה זו היא תוצאה ישירה של שנות החיסכון מעבודתו האישית.

קצבאות לבני זוג (נשואים או גרושים) – בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק, יתכן שישנה זכאות לפנסיה המבוססת על פרנסתו של בת/בן הזוג. ברמת העיקרון בן/בת הזוג צריך להיות מקבל פנסיה; נישואין של לפחות שנה; על מבקש ההטבה להיות בגיל הזכאות (62). ההטבות יכולות להתווסף לקצבה האישית שאתם כבר מקבלים, אך הן מוגבלות לכל היותר מחצית הסכום של בן/בת הזוג. אם קצבת הפנסיה שלכם היא גבוהה ממחצית תשלומי הפנסיה של בת/בן הזוג סביר להניח שלא תקבלו את הקצבה לבני זוג. לשים לב! את ההטבות לבני זוג עליכם לדרוש לפני שאתם מגיעים לגיל הפרישה! כמו כן זוגות גרושים יכולים לתבוע את קצבת בני זוג בתנאי שהיו נשואים לפחות 10 שנים ולא נישאו מחדש.

קצבת שאירים (אלמנה או אלמנה) – גם כאשר בן/בת בזוג (כולל בן/בת זוג לשעבר) נפטרו עדיין ניתן לתבוע את ההטבות במקרה שקצבת הפנסיה של הנפטר גבוהה משלכם. לצורך הזכאות יש לעמוד בקריטריונים הבאים: גיל 60 לפחות (או 50 במקרה של נכות); או מטפל/ת בצאצא של המנוח מתחת לגיל 16 או נכה. ההבדל העיקרי בקצבת שארים הוא שגיל הזכאות שונה.

מי זכאי לקצבת הביטוח הלאומי ?

כל אזרח אמריקאי, או תושב חוקי, אשר שילם את תשלומי הביטוח הלאומי במשך לפחות 10 שנים, זכאי לקצבת פנסיה בהגיעו לגיל 62. הביטוח הלאומי מחשב נקודות קרדיט שנתיות – כל 1360 דולר של הכנסה שנתית מעניקה לכם נקודת קרדיט אחת וניתן לצבור עד 4 נקודות קרדיט בשנה. על מנת להיות זכאים יש צורך ב 40 נקודות קרדיט, כלומר גם אלו העובדים במשרה חלקית יכולים להגיע לזכאות.

החריגים היחידים הם בני זוג נשואים או גרושים והילדים של אלו אשר זכאים. אלו עשויים לקבל את ההטבות גם אם לא עבדו את תקופת הזמן המינימלית.

לא כל העובדים בארצות הברית נמצאים בהסדר קצבת הביטוח הלאומי, לחלקם ישנו הסדר אחר. זה כולל מורים; חלק מעובדי המדינה; רוב העובדים הפדרליים שהתקבלו לעבודה לפני 1984 ועובדי הרכבת בעלי ותק של למעלה מעשר שניים. אלו בדרך כלל מקבלים קצבת פנסיה מטעם המעסיק.

גם אלו אשר עבדו בחו“ל או יצאו לפרישה בחו“ל עדיין זכאים להטבות. אם חלק מחייכים עבדתם מחוץ לארצות הברית ולא הגעתם לצבירת 40 נקודות הקרדיט, יתכן שאתם עדיין זכאים במסגרת הסדר אמנת מס בין ארצות הברית למדינה בה עבדתם. לצורך הזכאות אתם חייבים לפחות 6 נקודות קרדיט שנצברו בארצות הברית ו 34 האחרים יכולים להיות ממדינה אחרת. את רשימת המדינות תוכלו למצוא כאן.

כיצד מחושבים תשלומי הביטוח הלאומי?

קצבאות הפרישה של הביטוח הלאומי מבוססות על המשכורות שהרווחתם או אלו של בן/בת הזוג (כולל הגרוש), ובמקרים מסוימים ההורים והילדים. אז בואו נבין כיצד מתבצע החישוב.

קצבת הפנסיה שלכם מבוססת על גילכם, שכר שהרווחתם והעיתוי שבו אתם דורשים את הקצבה. לצורך החישוב הביטוח הלאומי דוגם מתוך כל שנות עבודתכם את 35 השנים בעלות השכר הגבוה ביותר ומצמיד אותן לאינפלציה, זאת במטרה לחשב הכנסה שנתית ממוצעת. אם עבדתם פחות מ 35 שנים, כל שנות העבודה שלכם יכנסו לחישוב. השכר המקסימלי השנתי לצורך החישוב מוגבל לתקרה של 137,700$.

לאחר שנדגמה רמת ההכנסה המבוססת על 35 שנה, היא מחולקת ב 12 על מנת לקבוע את ההכנסה החודשית הממוצעת ועל פי ההכנסה החודשית מתבצע חישוב הפנסיה. נכון לשנת 2020 החישוב מתבצע באופן הבא: 960$ ראשונים מתוך ההכנסה מוכפלים ב 90% ויתרת השכר, עד לגובה של 5785 דולר מוכפלת ב 32%. סכומים מעל התקרה מוכפלים ב 1.5%. חיבור הסכומים הללו הוא סכום הפנסיה החודשי שלו אתם זכאים (PIA) כאשר תגיעו לגיל הפנסיה המלאה.

גיל הפרישה מבוסס על שנת הלידה. ניתן להתחיל לקבל קצבת פנסיה מגיל 62, אך זהו אינו הגיל לקצבה מלאה והתשלומים פחותים. אם תבקשו את הקצבה לאחר גיל הפנסיה, הסכום יהיה גבוה יותר – כל שנה שתחכו תביא לתוספת של 8%.

כיצד מחושבת הזכויות לבני זוג

כאמור, אתם עשויים להיות זכאים לקצבה בזכות החיסכון הפנסיוני של בן/בת הזוג. במקרה שכזה הביטוח הלאומי בודק קודם כל את הזכויות המגיעות לכם על סמך החיסכון הפנסיוני האישי שצברתם ללא תלות בבן/בת הזוג. לאחר מכן הביטוח הלאומי בודק מהו סכום מחצית ה PIA של בן/בת הזוג ומשקלל בחישוב את עיתוי הבקשה (לפני או אחרי גיל פרישה מלא). יש לשים לב כי בשונה מהפנסיה האישית, אין כאן הטבה נוספת אם דוחים את הקצבה לגיל מאוחר יותר. הקצבה לבני זוג אינה מקוזזת מהקצבה של האחר. במידה והפנסיה האישית גבוהה יותר ממחצית הפנסיה של בן הזוג, סביר להניח שאינכם זכאים להטבה זו.

ישנן סוגיות שונות הקשורות לגיל בקשת ההטבה ואופן הבקשה, על מנת לקבל את הפנסיה המרבית מומלץ להתייעץ עם יועץ פנסיוני.

כיצד מחושבות הזכויות במקרה של גירושין

תשלומי פנסיה, בגין ההכנסה של בת/הזוג לשעבר מחושבים על פי הכנסתו ועיתוי התביעה.

גם במקרה זה הביטוח הלאומי קודם כל עורך את החישוב של קצבת הביטוח האישית, ללא תלות בבן הזוג. לאחר מכן הביטוח הלאומי בודק את מחצית ה PIA ועורך את השקלול בהתאם לעיתוי התביעה. החישוב מתבצע באופן דומה למקרה שבו בני הזוג נשואים, כאשר ההבדל המרכזי הוא שניתן לתבוע את הפנסיה גם כאשר הגרוש/ה עדיין לא עשו זאת. בפועל הדרישה היחידה היא ששניכם תהיו מעל גיל 62. אם אתם מקבלים פנסיה ממקורות אחרים, הדבר יילקח בחשבון ויביא להפחתת הזכויות.

כיצד מחושבת הפנסיה במקרה של קצבת שארים (אלמן או אלמנה)

אם בת/בן הזוג נפטרו, ויש להם זכויות פנסיוניות גבוהות משלכם, יתכן שאתם זכאים לקצבת שארים. ההבדל המרכז בין קצבת שארים לבין קצבת פנסיה רגילה הוא בגיל הזכאות. ניתן לתבוע את הפנסיה כבר מגיל 60, ואפילו 50 במקרה של נכות, אך תקבלו יותר עם תחכו לגיל הפרישה המלא.

קצבת השארים מושפעת מרמת הכנסתו של המנוח, גיל האלמן/ה ותנאי אחרים התקפים לגבי קצבת המנוח. להלן כמה דוגמאות:

+ בן/בת זוג (כולל בן/בת זוג לשעבר) אשר הגיעו לגיל הפרישה המלאה יקבלו 100% מפנסיית המנוח.

+ בן/בת זוג (כולל בן/בת זוג לשעבר) בין גיל 60 לגיל הפרישה המלאה, יקבלו בין 5% ל 99% מסכום הפנסיה של המנוח.

+ בן/בת זוג (כולל בן/בת זוג לשעבר) הסובלים מנכויות בין הגיל 50-59 יקבלו 5%.

+ בן/בת זוג (כולל בן/בת זוג לשעבר), בכל גיל, אשר מטפלים בילד מתחת לגיל 16 יקבלו 75%. במקרים מסוימים ישנו גם פיצוי חד פעמי בסכום 255 $ בעת פטירת המנוח.

כיצד מחושבת קצבת שארים עבור ילדים

בחלק מהמקרים, ילדים מתחת לגיל 18 (או עד 19 כאשר הם עדיין בלימודי החובה), זכאים לזכויות פנסיוניות. זאת במקרה שהוריהם הם נכים או פנסיונרים הזכאים לזכויות בביטוח הלאומי. זאת בתנאי שההורים שילמו את מסי הביטוח הלאומי בתקופת הזמן הנדרשת. ישנם גם מקרים בהם ילדים חורגים, נכדים וילדים מאומצים זכאים להטבות.

אם הורה יוצא לפנסיה או סובל מנכות, הילד יכול לקבל עד למחצית מסכום הפנסיה המלאה או קצבת הנכות. אם ההורה נפטר, הילד יכול לקבל עד 75% מהקצבה של ההורה. אך ישנן הגבלות על סך כל הסכום המשפחתי שניתן לקבל והוא מוגבל ל 150% עד 180% מסכום הפנסיה המלאה. במידה ומצב זה מתרחש, תשלומי הפנסיה של כל בני המשפחה, מלבד ההורה, מופחתים, על מנת לא לחרוג מהמגבלה.

כיצד הכנסה מעבודה בזמן פנסיה משפיעה על הקצבה

אם הגעתם לגיל הפנסיה המלאה, תוכלו ליהנות ממלוא סכום הפנסיה אפילו אם תמשיכו לעבוד. אבל אם התחלתם לקבל קצבה לפני גיל הפנסיה המלאה, הקצבה תופחת מעל הכנסות מסוימות. זה עובד באופן הבא:

אם אתם מקבלים קצבה מוקדמת ולא תגיעו השנה לגיל הקצבה המלאה: מחצית ההכנסה שמעל 18,240 $ הוא הסכום שיופחת מקצבת הפנסיה. אם השנה תגיעו לגיל הפרישה, חלקו את ההכנסה שמעל 48,000 $ ב 3 וזהו הסכום שיופחת מהקצבה. בשני המקרים, כאשר תגיעו לגיל הקצבה המלאה הביטוח הלאומי יערוך חישוב מחדש ותקבלו קרדיט על הסכומים שנמנעו מכם בתקופה ששכרכם היה גבוה.

כמה מיסים עלי לשלם על קצבת הביטוח הלאומי?
התשובה תלויה במצב האישי:

רווקים – יש לקחת את ההכנסה הגולמית המתואמת (adjusted gross income), לצרף עליה הכנסות מריבית פטורות ממס ואת מחצית סכום הקצבה. אם הסכום שהתקבל נמוך מ 25,000 $, אינכם חייבים במיסים. עבור סכום בין 25,000 $ – 34,000 $, אתם צפויים לשלם עד 50% מס על הקצבה. אם המספר גבוה מ 34,000 $ עד 85% מסכום הקצבה עשוי להיות כפוף למס.

נשואים – לצורך החישוב יש לקחת את ההכנסה הגולמית המתואמת של שני בני הזוג יחדיו. לאחר מכן יש לצרף לסכום את ההכנסות מריבת הפטורות ממס ואת מחצת הקצבה. אם הסכום שהתקבל נמוך מ 32,000 $, אינכם חייבים במסים. עבור סכום בין 32,000 $ – 44,000 $, אתם צפויים לשלם עד 50% מס על הקצבה. אם המספר גבוה מ 44,000 $ עד 85% מסכום הקצבה עשוי להיות כפוף למס.

+ בחלק ממדינות ארצות הברית ישנו מיסוי מקומי: קולוראדו, קונטיקט, קנזס, מיניסוטה, מיסורי, מונטנה, נברסקה, ניו מקסיקו, רוד איילנד, דקוטה הצפונית, ורמונט, יוטה ורג‘יניה המערבית.

+ הגיל אינו משפיע על חבות המס של קצבת הביטוח הלאומי.

כיצד למקסם את קצבת הביטוח הלאומי

כפי שהבנתם שאלות שונות של עיתוי יכולות להשפיע על גובה הקצבה. בתור כלל אצבע ניתן להגיד שככל שתמתינו עם הקצבה, כך תהינו מסכום גבוה יותר. כל חודש המתנה מעבר לגיל הפרישה המלאה משפר את גובה הקצבה. כל חודש שתמתינו בין גיל 62-70 ישפר יגדיל את הסכום. אם גיל הפרישה המלאה שלכם הוא 67 וזהו הגיל שתתבעו את הקצבה תוכלו לקבל 100% מהסכום. אם תמתינו עד גיל 70 תוכלו להמשיך לצבור עד 8% בשנה. אחרי גיל 70 לא צוברים עוד הטבות.
עוד נקודה חשובה היא להקפיד לעבוד במשך לפחות 35 שנה, זאת מכיוון שהחישוב נעשה על פי 35 השנים עם ההכנסה הגבוהה ביותר.

אם עבדתם פחות מ 35 שנה זה יפגע בממוצע. זהו שיקול שכדאי לפעמים לקחת בחשבון, ואולי לגרור עוד שנה או שנתיים במקום עבודה עם משכורת גבוהה.

טיפ קטן לזוגות נשואים, במקרים רבים הפתרון המשתלם ביותר הוא לבקש את ההטבות מוקדם עבור בן/בת הזוג בעל ההכנסה הנמוכה יותר ועבור השני לדחות כמה שיותר. באופן דומה, מי שזכאי לקצבת שארים, מוטב לדרוש אותה מוקדם ואת הקצבה האישית לדחות.

איך מגישים בקשה להתחיל את הקצבה?

הדרך הקלה והיעילה ביותר לתבוע את הקצבה היא באמצעות פניה מקוונת למוסדות הביטוח הלאומי, כמו כן תוכלו ליצור קשר טלפוני או להגיע באופן פיזי למשרדים.

על מנת לפתוח בהליך יש צורך במידע והמסמכים הבאים:

תאריך לידה ומקום הלידה.

מצב האזרחות שלך.

מספר הביטוח הלאומי האישי, כולל כל מספר שנעשה בו שימוש בעבר.

פרטי בן/בת הזוג (גם בני זוג לשעבר) הכוללים שם, מספר הביטוח הלאומי ותאריך הלידה. כמו גם מקום החתונה ותאריכים של החתונה, גירושים או מוות.

פרטי חשבון הבנק.

לציין האם בעבר אתם הגשתם בקשה לקצבאות ביטוח לאומי

החודש שבו תרצו להתחיל לקבל את הקצבה

שם וכתובת המעסיק בעבודתכם השנה ובשעה שעברה.

ההכנסה בשנה הנוכחית והשנה הקודמת. אם אתם מגישים את הבקשה בין ספטמבר לדצמבר יש לכלול גם הערכה של ההכנסות בשנה הבאה.

העתק של הצהרת הביטוח הלאומי או דוח הכנסות.

האם בעקבות מחלה, פציעה או מצב רפואי נמנע מכם לעבוד ב 14 החודשים האחרונים.

האם את/ה ו/או בן/בת הזוג עבדו אי פעם בענף הרכבות. האם הרווחתם נקודות קרדיט במסגרת הביטוח הלאומי של מדינה זרה. האם מגיעה לכם פנסיה עקב עבודה עבור הממשלה הפדרלית, המדינה או הממשלה המקומית.

יתכן כי תדרשו לספק גם מסמכים נוספים, כמו תעודת לידה או 2-W.

אם הגשתם את הבקשה באמצעות האינטרנט, אתם תקבלו מכתב דואר ובו החלטת הביטוח הלאומי.

לסיכום, אם אתם מסתמכים על קצבת הפרישה של הביטוח הלאומי כמקור הכנסה עיקרי בגיל הפרישה, חשוב מאוד שתדעו מה תקבלו. עליכם להתנהל בצורה הנכונה על מנת למקסם את זכויותיכם. ידע והבנה הם הצעד הראשון.

אני מאד ממליץ להתייעץ אם יועץ פיננסי או יועץ מס לגבי המצב הספציפי שלכם בהקדם בכדי לוודאות שאתם צוברים נקודות זכות, בייחוד אם אתם עצמאיים.

קצת עלי

 

שלום! אני רותם: 512.964.0844.

יועץ פיננסי בחברת השקעות אמריקאית באוסטין טקסס. במקור מפתח תקווה ובארה”ב למעלה משני עשורים. התחלתי את דרכי כיועץ פיננסי באמריקן אקספרס, עברתי לברוקרג’ ב- TD Ameritrade ו- Schwab ויצא לי גם לייעץ בכמה מהבנקים הגדולים והמוכרים בארה”ב.

כמו הרבה, הגעתי לפה עם כמה מאות דולרים בודדים והרבה רצון להגשים את החלום שכל יום מוגשם מחדש. נשוי לאשה נפלאה בשם ענת. יחד אנו מגדלים שלושה ילדים מלאי שמחה. אני ממש אוהב את מה שאני עושה שזה לעבוד עם לקוחות סופר מעניינים, וייחד עם צוות של רואה חשבון ועורך דין אנו מספקים שרות Family Office. בשנתיים האחרונות, יחד עם אשתי, התחלנו לעזור גם להרבה ישראלים פה בארה”ב לנווט את השוק האמריקאי ולהגשים את החלום האישי שלהם.

תודה שעצרתם לביקור! מקווה שקיבלתם מידע חיוני. ליצור איתי קשר, השאירו פרטים פה ואחזור בהקדם. תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151