פרשת במדבר

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

השבוע פותחים אנו את חומש הפקודים- במדבר. מעניין, שדווקא בלועזית נקרא שמו numbers על שם הפקודים – הספירה של עם ישראל ושבטיו, הנמנים כמה פעמים בחומש זה. ישנו פתגם חסידי שאומר : אצלנו תמיד סופרים, הימים צריכים להיות ספורים, השעות והרגעים צריכים להיות ספורים, אין אף רגע מיותר וצריך לדאוג שאף רגע לא ילך לאיבוד.

הספירה שבתחילת פרשתנו, אינה הספירה הראשונה של עם ישראל. עם ישראל נמנה ביציאת מצרים , לאחר חטא העגל אנו קוראים את פרשת כי תשא הפותחת בספירת עם ישראל , ופרשתנו היא השלישית העוסקת (תוך שנה) בספירת עם ישראל . בשביל מה לספור ?

אומר רש"י בתחילת הפרשה "מתוך חיבתן – מונה אותם כל שעה" הספירה מראה את חיבתו של ה' לעם ישראל , כאדם שיש לו יהלומים והוא סופר אותם . השל"ה מבאר שספירה זו נותנת תוקף לעם ישראל שישאר לעד . זאת, על פי ההלכה ש"דבר שבמניין" – לא בטל! ברגע שסופרים דבר, יש בו חשיבות ואז אינו בטל לא בשישים , לא במאה וגם לא באלף. הספירה של כל אחד מישראל , נותנות לו חשיבות ולעם ישראל קיום נצחי.

השונה בספירה בפרשתנו מהספירות הקודמות, הוא הפירוט של כל שבט בעצמו. יותר מכך, בספירה זו היו נוכחים כל נשיאי השבטים בספירת כל שבט ושבט! לשם מה צריכים אותם, אם כדי לדעת מי שייך לשבט שלהם, הרי מספיק שבספירת כל שבט יהיה נשיאו של אותו השבט. מדוע כולם היו צריכים להיות בספירת כל השבטים?

כדי להבין זאת, נתבונן מעט בתחילת הפרשה ונראה, שהנשיאים קיבלו פה תפקיד חדש, הם לא רק נשיאי השבט הפרטי, הם גם "קרואי העדה – הנקראים לכל דבר שבקדושה", הם גם "ראשי אלפי ישראל". הם קיבלו פה מינוי שיש בו אחריות, הן על שרי האלפים והן על כל דבר שבקדושה, בין אם זה שייך לשבטם ובין אם לא.

דבר זה, מראה שבספירה זו, לא רק מונים כל יהודי כ "מספר אחד" וכולם שווים, אלא, לכל יהודי יש לו את מעלותיו הוא. יש השייכים לשבט זה, עם התפקידים המיוחדים לאותו השבט, ויש השייכים לשבט אחר עם מעלותיו הוא. אבל, המעלות אינם מעלה פרטית, אלא, כחלק מהשלימות של כל עם ישראל.

כדוגמת גוף האדם , שביטוי מעלת הראש על הרגל היא לא כשהוא ח"ו נפרד, אלא דווקא כחלק מגוף אחד שלם. אז, ישנה גם מעלת הרגל על הראש ומעלה בכל אחד מאברי האדם. השלימות היא, כאשר כל האברים כולם משלימים אדם שלם.

כך גם בפרשתנו, זו לא רק ספירה המבטאת שכולם יהודים וכולם חשובים, אלא ספירה זו מראה את חשיבותו ומעלתו של כל שבט וכל יחיד – דווקא כאשר השבטים כולם מאוחדים. דבר המתבטא בכך שנשיאי השבט סופרים לא רק את השבט שלהם, אלא, עליהם להיות בספירה של כל אחד מהשבטים. אחדות ישראל היא שהמעלות של כולם יחד, מתאחדות לעם אחד מושלם!

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לעולם אל תפסיד, הרשם לניוזלטר שלנו

כתבות אחרונות

בחירת העורך

תיהיה בקשר איתנו

הכתובת שלנו:

 

2851 SW 58 Manor

Fort Lauderdale FL 33312

954.592.5151